Sepsi OSK a fost învinsă de Bodoe/Glimt și părăsește Europa Conference League

jucatori de la sepsi cu echipa medicala
Sepsi OSK, eliminată din Europa Conference League de Bodoe/Glimt. Foto: Profimedia

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a fost eliminată din Europa Conference League la fotbal, după ce a fost învinsă de echipa norvegiană Bodoe/Glimt, cu scorul de 3-2 (2-1, 2-2), după prelungiri, joi seara, pe Stadionul Aspmyra, în manşa secundă a play-off-ului.

Sepsi OSK părăseşte Europa cu capul sus, după ce a terminat la egalitate în prima manşă, 2-2, şi a cedat la mare luptă în deplasare.

Nordicii au condus cu 2-0 în retur, prin golurile înscrise de Sondre Soerli (23), Amahl Pellegrino (28), dar deţinătoarea Cupei şi Supercupei României a reuşit egalarea, graţie golurilor semnate de Isnik Alimi (42) şi Roland Varga (46). Diferenţa a fost făcută de penalty-ul transformat de Amahl Pellegrino (100).

Vicecampioana Norvegiei a dominat începutul jocului şi a avut o primă ocazie în min. 4, când Groenbaek a trimis peste poartă din lovitură liberă de la 18 metri.

Bodoe/Glimt a marcat în min. 12, prin Pellegrino, dar golul a fost anulat de VAR pentru că Moumbagna a scăpat mingea în afara terenului.

Sepsi OSK şi-a creat prima ocazie în min. 15, prin Safranko, a cărui lovitură de cap nu i-a pus probleme portarului.

Gazdele au avut o bară prin Saltnes (21), după ce a pătruns în careu, iar două minute mai târziu au deschis scorul: Pellegrino a centrat, iar Soerli a reluat cu capul din 6 metri (23).

În min. 28, Bodoe/Glimt şi-a dublat avantajul: Berg a şutat periculos, Niczuly a respins, iar Pellegrino a reluat simplu în plasă.

Echipa antrenată de Liviu Ciobotariu a echilibrat disputa şi a reuşit să reducă din diferenţă pe finalul primei reprize, prin albanezul Alimi (42), care a marcat cu capul din 6 metri la centrarea lui Andres Dumitrescu.

Sepsi OSK a început în forţă repriza secundă şi a marcat după 40 de secunde, prin Roland Varga, cu un şut de la 18 metri.

Covăsnenii au făcut un joc foarte bun în repriza a doua, iar norvegienii nu au reuşit să îşi creeze decât o situaţie de gol, în min. 76, când Ciobotariu l-a blocat pe Moumbagna la câţiva metri de poartă.

Ştefănescu (88) putea da lovitura pe contraatac, dar portarul Haikin a respins cu greu şutul său.

În prelungiri, gazdele au avut un plus ofensiv şi au fost aproape de gol în min. 95, când Niczuly a respins şutul lui Pellegrino, iar Gulliksen a reluat peste.

În min. 99, Păun a comis henţ la centrarea lui Pellegrino, iar acelaşi jucător a transformat impecabil (100).

Imediat (101), Ştefănescu a reuşit o preluare superbă şi a şutat la colţ de la 20 de metri, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid la limită.

Sepsi OSK a căutat egalarea, dar nu a fost prea coerentă în acţiuni, tot gazdele având o ocazie bună de gol, în min. 105+1, când Ciobotariu a făcut un blocaj salvator la Pellegrino.

Echipa din Sfântu Gheorghe spune adio cupelor europene după un sezon foarte bun, în care a reuşit cea mai bună evoluţie a sa de până acum, fiind aproape de a scrie istorie şi a ajunge în premieră în grupele unei competiţii continentale.

Fotbalul românesc nu va avea nicio reprezentantă în grupele cupelor europene în acest sezon. O astfel de situaţie nu s-a mai întâmplat din ediţia 2018-2019, scrie Agerpres.

FK Bodoe/Glimt - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 3-2 (2-1, 2-2), după prelungiri

Au marcat: Sondre Soerli (23), Amahl Pellegrino (28, 100 - penalty), respectiv Isnik Alimi (42), Roland Varga (46).
Cartonaşe galbene: Niczuly (12), Rodriguez (27), D. Ciobotariu (57), Dumitrescu (60), Gulliksen (62), Safranko (70), Păun (80), Ştefănescu (103, 120+1).
Cartonaş roşu: Ştefănescu (120+1).Bodoe, Stadion Aspmyra
Europa Conference League - play-off (manşa secundă)
În prima manşă: 2-2.

Au evoluat echipele:

BODOE/GLIMT: 12. Nikita Haikin - 5. Brice Wembangomo (20. Fredrik Sjoevold, 79), 18. Brede Moe (căpitan), 4. Odin Bjoertuft, 15. Fredrik André Bjoerkan (30. Adam Soerensen, 111) - 14. Ulrik Saltnes (19. Sondre Brunstad Fet, 79), 77. Patrick Berg, 8. Albert Groenbaek - 27. Sondre Soerli (25. Tobias Fjeld Gulliksen, 41; 10. Daniel Bassi, 106), 29. Faris Moumbagna (11. Runar Espejord, 90), 7. Amahl Pellegrino.
Antrenor: Kjetil Knutsen.
Rezerve neutilizate: 44. Magnus Broendbo - 2. Marius Lode, 16. Morten Konradsen, 22. Petter Nosakhare Dahl, 47. Stian Kristiansen.

SEPSI OSK: 33. Roland Niczuly (căpitan) - 13. Denis Ciobotariu, 44. Mihai Bălaşa, 82. Branislav Ninaj, 20. Andres Dumitrescu (8. Gheorghe Ion, 106) - 6. Nicolae Păun (77. Adnan Aganovic, 106), 5. Jonathan Rodriguez (59. Sherif Kallaku, 112) - 97. Roland Varga (9. Vitalie Damaşcan, 86), 21. Isnik Alimi, 11. Marius Ştefănescu - 18. Pavol Safranko (99. Mario Rondon, 96).
Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Rezerve neutilizate: 1. Dinu Moldovan, 98. Hunor Gedo - 10. Cosmin Matei, 17. Darius Oroian, 22. Francisco Junior, 25. Bogdan Oteliţă, 30. Akos Nistor.

Arbitru: Rob Harvey; arbitri asistenţi: Robert Clarke, Wayne McDonnell; al patrulea oficial: Paul McLaughlin (toţi din Irlanda)
Arbitru video: Jarred Gavan Gillett (Australia); arbitru asistent video: David Coote (Anglia)
Observator UEFA pentru arbitri: Thoroddur Hjaltalin (Islanda); Delegat UEFA: Frodi Danielsen (Feroe)

Editor : Liviu Cojan