Irina Begu, deţinătoarea trofeului, învinsă fără drept de apel în primul tur la BRD Bucharest Open

irina begu inquam george calin

Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost eliminată în turul I al BRD Bucharest Open, competiţie la care este deţinătoarea trofeului. Ea a fost învinsă, cu 6-2, 6-1, de Ons Jabeur din Tunisia, locul 123 WTA.

Jucătoarea română a rupt o rachetă de nervi, după ce a dat cu ea de pământ la 0-5, în setul secund, apoi a cedat partida, care a durat 58 de minute.

Anul trecut, ea învingea jucătoare valoroase la Bucureşti, ca spaniola Carla Suarez Navarro (în semifinale, 7-5, 7-5) şi germana Julia Goerges (în finală, 6-3, 7-5).

Begu va primi un punct WTA şi 1.925 de dolari pentru prezenţa pe tablou la simplu, la competiţia de la Arenele BNR.

Irina Begu va ieşi din Top 50 WTA după acest eşec.

Mihaela Buzărnescu (25 WTA), cap de serie 2, s-a calificat marţi în optimile BRD Bucharest Open 2018, după ce a învins-o pe muntenegreanca Danka Kovinic (134 WTA) cu 6-2, 6-4.

Irina Bara, locul 151 WTA, venită din calificări, a acces în manşa a doua a turneului de la Bucureşti, după ce a învins-o, cu 6-4, 7-5, pe Viktoria Tomova din Bulgaria, locul 128 WTA.

De asemenea, Sorana Cîrstea, locul 57 WTA şi cap de serie numărul 5, a acces în turul al doilea, după ce a învins-o, marţi, cu scorul de 6-3, 6-3, pe sportiva Cagla Buyukakcay din Turcia, locul 195 WTA, venită din calificări.

Cîrstea s-a impus într-o oră şi 18 minute şi va evolua în faza următoare cu belgianca Marina Zanevska, locul 166 WTA.

Elena Gabriela Ruse, locul 195 WTA şi beneficiară a unui wild card, a fost învinsă de slovena Polona Hercog, locul 64 WTA, luni, în primul tur la BRD Bucharest Open. Și Alexandra Dulgheru, numărul 141 mondial, a părăsit turneul, după ce a fost învinsă, luni, de sportiva franceză Pauline Parmentier, locul 63 WTA.

Și Andreea Roşca, locul 260 WTA, beneficiară a unui wild card, a fost învinsă cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, de jucătoarea americană Claire Liu, locul 170 WTA.

Sursa: News.ro