Simona Halep - Lesia Tsurenko, 6-3, 7-5, în optimi la Dubai. Halep se califică în sferturi

Live text Simona Halep - Lesia Tsurenko în optimi la Dubai, halep victorie, racheta, teren tenis, turneul de la dubai

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-3, 7-5, pe ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 23 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai.

Live text Simona Halep - Lesia Tsurenko în optimi la Dubai
Simona Halep va evolua a doua săptămână la rând împotriva Lesiei Tsurenko, locul 23 WTA. Foto: Agerpres

Din 9 februarie, Halep a jucat opt meciuri în 12 zile, mai mult ca la un grand slam, pierzând doar unul, finala de la Doha. Oboseala s-a acumulat, dar jucătoarea română continuă să tragă de ea şi încearcă să joace cât mai bine. După numai o săptămână, Halep a avut-o în faţă din nou pe Lesia Tsurenko, jucătoare ce şi-a format un complex în faţa fostului liderul WTA. La Doha, Halep s-a impus cu 6-2, 6-3, într-o oră şi 20 de minute, acum a fost 6-3, 7-5, în acelaşi timp şi cu o desfăşurare asemănătoare.

Disputat pe o vreme vântoasă, meciul de la Dubai a fost unul de uzură, cu schimburi lungi şi multe greşeli, şi de o parte şi de cealaltă. Halep şi-a plimbat foarte bine adversara stânga-dreapta pe fundul terenului, dar a avut probleme când a dorit să încheie punctul. În acele momente, românca a fost destul de imprecisă. Când a ales să fie răbdătoare şi să aştepte greşeala de dincolo de fileu, Tsurenko a "rezolvat" situaţia, cu numeroase erori. Energia Simonei Halep părea că se scurge din ce în ce mai mult în partea a doua a jocului, în timp ce Ţurenko opunea o rezistenţă din ce în ce mai mare şi îşi creştea nivelul de agresivitate. Dar Halep a avut din nou sprintul final şi a câştigat al şaptelea meci cu Tsurenko.

Setul I a început cu câteva lovituri foarte bine plasate de Tsurenko, în primul ghem, pe care l-a câştigat. A urmat apoi o cădere în jocul ucrainencei, care a pierdut zece puncte la rând. La 1-2, Tsurenko şi-a recuperat break-ul cedat în ghemul al treilea, dar Halep a făcut apoi 5-2. Fostul lider WTA a servit pentru set, dar nu a reuşit să-l închidă la acest scor, ci în ghemul următor, pe serviciul rivalei, scor 6-3, după 36 de minute.

Setul al doilea a început cu un break al Lesiei Tsurenko, consolidat cu serviciul. La 0-2, Halep a câştigat următoarele trei ghemuri, preluând conducerea, 3-2. Tot jucătoarea ucraineană a câştigat următorul break, la 4-4, şi a servit pentru set. Ea nu a ajuns la minge de set, pentru că Halep i-a anulat avantajul, cu o nouă serie de puncte câştigate la rând, şi nu s-a oprit decât atunci când scorul a fost 7-5, după o oră şi 20 de minute de joc.

În sferturi, Simona Halep va evolua cu învingătoarea din partida Belinda Bencic (Elveţia), locul 45 - Arina Sabalenka (Belarus), locul 9 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată la Dubai cu un premiu de 59.960 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.

Simona Halep nu a mai jucat la Dubai din 2016. Ea a câştigat ediţia din 2015 a turneului din Emiratele Arabe Unite, când această competiţie era tot de categorie Premier 5.

LIVE TEXT SIMONA HALEP - LESIA TSURENKO ÎN OPTIMI LA DUBAI

ora 13.02 VICTORIEEEEEE, Simona Halep!

ora 12.55 Halep găsește o ultimă doză de energie pe final de set doi, tocmai când era în pericol de a pierde setul doi. A egalat la 5 cu o scurtă genială și și-a câștigat serviciul. După un meci plat și plictisitor, Halep face spectacol pe final de meci.

ora 12.51 Tsurenko face un nou break în cel mai nepotrivit moment al partidei. Este 5-4 și ucraineanca urmează la serviciu și are șansa de a trimite meciul în decisiv. Să vedem răspunsul Simonei Halep.

ora 12.47 4-4, după ce și Tsurenko își face serviciul.

ora 12.44 Halep își face ușor serviciul și este 4-3.

ora 12.42 3-3, cu Halep la serviciu.

ora 12.36 Este 3-2 pentru Halep, cu aceeași strategie descrisă mai jos. Urmează Tsurenko la serviciu.

ora 12.34 Simona Halep face re-break și este 2-2. Halep este obosită, nu apelează la artificii. În schimb este precisă și ține ritmul schimburilor lungi, obligand-o pe Tsurenko să caute lovitura câștigătoare, moment în care ucraineanca greșește. Este o strategie bună gândită de Halep, care îi conservă energia și o ajută se treacă peste această zi, mai grea din punct de vedere fizic.

ora 12.29 Este 2-1 pentru Tsurenko, după ce Halep îți face serviciul și reduce diferența de pe tabelă. Jucătoarea din Ucraina are doar un break îș fața Simonei.

ora 12.26 Tsurenko își confirmă breakul și face 2-0.

ora 12.24 Și avem și statistica primului set dintre Halep și Tsurenko

halep tsurenko live text

ora 12.23 Tsurenko reușește break în debut de set 2. Halep pare un pic obosită. Este puțin pasivă pe teren, însă eficientă în joc de cele mai multe ri. Să îi ținem pumnii.

ora 12.18 Simona Halep câștigă primul set cu 6-3, după ce a pierdut două servicii. Tot atâtea a pierdut și Tsurenko.

ora 12.11 Halep pierde șansa de a încheia acest set. Este 5-3, după un nou break reușit de Tsurenko.

ora 12.08 Simona Halep face încă un break și este 5-2. Românca va servi pentru set.

ora 12.03 Halep face 4-2 și se desprinde confortabil de Tsurenko.

ora 11.59 Simona Halep face din, fericire, un nou break rapid și este 3-2. Trebuie însă să-l confirme și cu serviciul în următorul game.

ora 11.55 Halep își pierde din păcate serviciul și Tsurenko restabilește egalitatea în set. Este 2-2.

ora 11.49 Simona Halep face break și preia conducerea meciului, după un game la 0. Este 2-1 și, cel puțin în acest moment, Halep pare să aibă un meci ușor în față.

ora 11.46 Halep își câștigă game-ul la 0 și este 1-1.

ora 11.44 Un prim game câștigat foarte ușor de Tsurenko, în mai puțin de două minute. Urmează Halep la servă.

ora 11.42 A început meciul dintre Simona Halep și Lesia Tsurenko din optimile turneului de la Doha. Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească în primul game.

ora 11.33 Simona Halep a intrat pe teren pentru încălzirea înainte de meci alături de Lesia Tsurenko

simona halep optimi dubai

Această întâlnire este a doua de pe arena centrală. Ziua a fost deschisă, de la ora 09.00, de partida dintre Petra Kvitova din Cehia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, şi americanca Jennifer Brady, locul 117 WTA, venită din calificări.

Simona Halep va evolua a doua săptămână la rând împotriva Lesiei Tsurenko, locul 23 WTA, după ce aceasta a trecut, greu, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-3, de chinezoaica Lin Zhu, locul 107 WTA, venită din calificări, într-un meci de aproape două ore şi jumătate, din turul al doilea al turneului de la Dubai.

Simona Halep a învins-o, marţi, cu scorul de 7-6 (4), 6-4, pe jucătoarea canadiană Eugenie Bouchard, locul 79 WTA, beneficiară a unui wild card, calificându-se în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai.

Halep conduce cu 6-0 în întâlnirile directe cu ucraineanca de 29 de ani, aflată la cea mai bună clasare din carieră.

Săptămâna trecută, Simona Halep a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-3, pe Tsurenko, tot în optimile de finală, dar la Qatar Open, turneu de categorie Premier.

Primele lor patru întâlniri au avut loc în 2014, când Tsurenko i-a luat româncei singurul set, la Wimbledon, şi anterior, iar a cincea s-a desfăşurat la ediţia trecută a turneului de la Cincinnati, când Halep s-a impus în sferturi, cu 6-4, 6-1.

Simona Halep: Sunt un pic obosită şi toată lumea poate vedea asta

Simona Halep a declarat că este un pic obosită după ce a jucat în Cupa Federaţiei şi după ce a atins finala turneului de la Doha, săptămâna trecută.

Simona Halep

„Este frumos să mă întorc aici, mă simt bine şi am amintiri extraordinare. Vin de fiecare dată cu plăcere şi cred că azi am jucat un tenis bun, am câştigat, aşa că sunt fericită că am trecut mai departe. Sunt un pic obosită şi toată lumea poate vedea asta. Am avut atât de multe meciuri grele, după FedCup şi cred că este greu din punct de vedere psihic. Vreau doar să rămân concentrată pentru fiecare minge şi să dau totul. Nu am mult, dar a fost suficient ca să câştig. Le mulţumesc tuturor fanilor români şi celorlalţi, bineînţeles, e un sentiment plăcut să am o aşa susţinere oriunde merg şi, da, mă simt ca acasă. Şi la Ostrava a fost extraordinar şi vreau să le mulţumesc tuturor românilor că au venit şi au călătorit ca să ne susţină. Cred că ea (n.r. - Bouchard) a jucat mai bine ca în urmă cu câţiva ani, cred că e pe calea cea bună, sunt sigură că poate evolua bine din nou. A fost în Top 10 şi cunoaşte sentimentul şi sunt sigură că dacă va munci din greu va reveni”, a declarat Halep, la interviul de pe teren.