Simona Halep - Eugenie Bouchard, 7-6, 6-4, în turul 2 la Dubai. Halep, 200 de victorii pe hard

Live text Simona Halep - Eugenie Bouchard în turul 2 la Dubai, turneul de la dubai, tenis. racheta. teren tenis, meci tenis

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, marţi, cu scorul de 7-6 (4), 6-4, pe jucătoarea canadiană Eugenie Bouchard, locul 79 WTA, beneficiară a unui wild card, calificându-se în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai. Aceasta a fost victoria cu numărul 200 a Simonei Halep pe suprafeţele rapide (98 de înfrângeri).

Live text Simona Halep - Eugenie Bouchard în turul 2 la Dubai
Halep a mai întâlnit-o pe Bouchard de patru ori, ultima dată la Australian Open, în 2018. Foto: Agerpres

Acceptată direct în turul al doilea, Halep a întâlnit, marţi, o jucătoare mai aproape de potenţialul atins în anul 2014, când a fost numărul 5 mondial şi a jucat finala de la Wimbledon. În primul set, Bouchard a servit foarte bine, a aplicat eficient un-doi-urile, s-a apărat cu sârguinţă şi a fost, poate, neaşteptat de precisă, faţă de alte partide jucate de ea în ultima perioadă.

În aceeaşi perioadă, Simona Halep a fost agresivă, dar nu a evoluat grozav. Românca i-a ridicat cam multe mingi adversarei, iar aceasta din urmă le-a lovit bine. Fostul lider WTA nu a avut răbdare în schimburile lungi de mingi, ceea ce a dus la numeroase erori. Totuşi, Simona Halep a fost mai concentrată în momentele importante ale meciului, a controlat bine setul al doilea, şi-a ridicat ritmul atât cât a trebuit şi s-a impus în cele din urmă în minimum de seturi, ridicând la 4-1 scorul întâlnirilor directe cu Bouchard.

Setul I a curs echlibrat cu serviciul până la 3-2, când Halep a fructificat prima minge de break a meciului. Însă jucătoarea română nu a păstrat avantajul şi canadianca a egalat la 4. Echilibrul s-a reinstaurat şi setul a ajuns în tie-break, unde Halep a fost mai concentrată, mai precisă decât adversara ei, impunându-se cu 7-4, după 54 de minute. În acest set, echilibrul este demonstrat şi de numărul de puncte câştigate de cele două jucătoare: 40 - Halep, 39 - Bouchard.

În setul al doilea, Bouchard s-a plâns de probleme fizice, dar nici Halep nu a părut foarte proaspătă din acest punct de vedere, fiind oarecum normal după extenuanta săptămână trecută, când a jucat finala la Doha.

Halep a reuşit break-ul în primul ghem a avut ocazia să-l dubleze la 2-0 şi la 3-1 (când Bouchard a comis trei duble greşeli), dar şi-a făcut bine serviciul şi şi-a păstrat avantajul, câştigând cu 6-4, după o oră şi 42 de minute de la start.

În faza următoare, Halep va evolua cu ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 23 WTA, sau cu chinezoaica Lin Zhu, locul 107 WTA, venită din calificări.

Prezenţa în turul al treilea este recompensată la Dubai cu un premiu de 29.695 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

Simona Halep nu a mai jucat la Dubai din 2016. Ea a câştigat ediţia din 2015 a turneului din Emiratele Arabe Unite, când această competiţie era tot de categorie Premier 5.

LIVE TEXT SIMONA HALEP - EUGENIE BOUCHARD ÎN TURUL 2 LA DUBAI

ora 15.27 VICTORIEEEE, Halep!!! Simona Halep este în optimi la Dubai.

ora 15.21 Este 5-4, iar Simona Halep va servi pentru meci.

ora 15.19 5-3 pentru Simona Halep, care este la un pas de calificarea în optimi.

ora 15.10 Halep își face serviciul rapid și este 4-2.

ora 15.09 Bouchard cere un nou on court coaching, al doilea în acest meci, și cu această ocazie aflăm că este accidentată. I-a spus antrenorului că simte dureri puternice în zona abdomenului. Asta ar putea explica cele trei greșeli neforțate din ultimul game la care a fost la serviciu.

ora 15.07 Bouchard își face din nou serviciul și reduce diferența la 3-2, după un game în care a făcut trei greșeli neforțate.

ora 3.02 3-1 pentru Halep în setul secund, după un serviciu câștigat „cu vinteza luminii” :)

ora 14.58 Este 2-1 pentru Halep, după ce Bouchard își face cu greu serviciul.

ora 14.50 2-0 pentru Halep după un passing în stil Nadal. Jucătoarea din România își face serviciul și își confirmă break-ul.

ora 14.43 Simona Halep începe în forță al doilea set și face break. Este 1-0 pentru româncă.

ora 14.38 SET, HALEP! Simona Halep câștigă primul set în tie break, cu scorul de 7-4.

ora 14.30 Primul set ajunge în tie-break, după ce Eugenie Bouchard își face serviciul și egalează la 6. WTA este de părere că Eugenie Bouchard a reușit punctul meciului, cu o lovitură în tie-break care a dus scorul la 1-1.

ora 14.26 Se face 6-5 pentru Halep, iar Bouchard servește pentru a rămâne în serviciu. Un meci foarte echilibrat până acum.

ora 14.15 Se face 4-4 de la 4-2 pentru Halep și setul întâi se apropie de final. Să sperăm că se va termina cu bine pentru Halep.

ora 14.08 Bouchard face imediat re-break și meciul se echilibrează din nou. Este 4-3 și urmează canadianca la serviciu.

ora 14.05 Este 4-2 pentru Halep, după ce românca îi „fură” serviciul lui Bouchard. Românii din tribună izbucnesc în urale: „Simona! Simona! Simona!”.

ora 13.57 2-2 în meciul dintre Simona Halep și Eugenie Bouchard. Început de partidă echilibrat la Dubai.

ora 13.50 Este 1-1 la Dubai după ce Halep a avut șansă de break.

ora 13.47 Simona Halep a fost prima la serviciu, pe care și l-a câștigat. Dacă va câștiga partida de azi, Simona va marca cea de-a 200-a victorie pe hard din cariera.

ora 13.44 A început meciul din turul doi de la Dubai dintre Simona Halep și Eugenie Bouchard

ora 13.35 Simona Halep a intrat pe arena centrală de la Dubai pentru meciul din turul doi. Halep este singura jucătoare din circuitul WTA care nu a părăsit Top 10 în ultimii 5 ani.

simona halep dubai 2019

ora 13.34 Temperatura la Dubai este perfectă pentru tenis: 22-23 de grade Celsius. Simona Halep a participat la un antrenament de 30 de minute pe un teren de pregătire din spatele arenei centrale de la Dubai. Nu a avut însă șansa să se pregătească pe arena pe care se va disputa meciul cu Eugenie Bouchard pentru că programul de azi de la Dubai a început foarte devreme.

Prima confruntare a zilei, Katerina Siniakova – Petra Kvitova, cap de serie 2, a fost programat la ora 09.00. În al doilea meci de pe terenul central joacă acum Ons Jabeur (Tunisia) şi Elina Svitolina (Ucraina), cap de serie 6.

Halep a mai întâlnit-o pe Bouchard de patru ori, ultima dată la Australian Open, în 2018, confruntare în care s-a impus. Halep a câştigat trei din cele patru meciuri cu Bouchard.

Bouchard despre Halep: Poate ajunge la orice minge şi să facă ceva cu ea

Jucătoarea Eugenie Bouchard a declarat că va încerca să îşi ofere cea mai bună şansă în faţa româncei care a învins-o anul trecut, la Australian Open, informează wtatennis.com.

Halep a câştigat trei din cele patru meciuri cu Bouchard. Foto: Agerpres

„Meciul cu Simona Halep nu a fost unul bun pentru mine. Nu vreau să fac o comparaţie între cum am fost în diverse momente. Voi merge acolo şi voi încerca să îmi dau cea mai bună şansă. Nu vreau să am regrete. Acesta este obiectivul meu numărul unu. Încerc să nu mai fiu o perfecţionistă. Cred că sunt mai atentă acum, odată cu trecerea timpului. Găsirea unui echilibru este importantă. Am urmărit finala French Open de anul trecut şi m-a inspirat. Ea poate ajunge la orice minge şi să facă ceva cu ea. Trebuie să înţelegi că joci împotriva unui zid agresiv şi trebuie să încerci să găseşti câteva crăpături şi să îţi încerci şansa”, a spus Bouchard.

Simona Halep a anunţat că nu continuă colaborarea cu Van Cleemput

Simona Halep a anunţat în weekend că nu va continua colaborarea cu antrenorul belgian Thierry Van Cleemput, relatază wtatennis.com.

„Am încercat o săptămână şi s-a terminat. Am decis să punem capăt colaborării, pentru că nu ne potrivim. Este o persoană foarte bună, dar pe teren nu există chimie între noi. Nu ne-am potrivit din punct de vedere al jocului de tenis. Personal, cred că este o persoană foarte de treabă. Suntem prieteni”, a spus Halep pentru WTA Insider.

Simona Halep a colaborat cu Van Cleemput la Qatar Open.

Simona Halep a anunţat în weekend că nu va continua colaborarea cu antrenorul belgian Thierry Van Cleemput. Foto: Agerpres

Fostul lider WTA, care participă săptămâna aceasta la turneul de la Dubai, a precizat că în acest moment nu caută antrenor: „Pot spune că nu caut în acest moment. Am echipa mea. Mă simt bine aşa şi voi lăsa să treacă timpul. Ştiu că la începutul anului am spus asta şi apoi m-am răzgândit, pentru că am simţit că am nevoie de un antrenor. Totuşi, acum simt că am nevoie de acea libertate, să joc punând în aplicare ce am învăţat de la Darren (Cahill). Acum mă simt mai relaxată. Priorităţile de schimbă puţin. Sunt mai reponsabilă şi încerc să îmi rezolv singură problemele, pe teren şi în afara terenului”.

Simona Halep este noul nr. 2 mondial, în clasamentul WTA

Simona Halep, finalistă la Doha, a urcat pe locul 2 WTA, cu 5.537 de puncte, în clasamentul dat publicităţii luni. Japoneza Naomi Osaka este lider, cu 6.970 de puncte, iar Sloane Stephens din SUA se află pe locul al treilea, cu 5.307 de puncte.

În Top 10 WTA a revenit şi Serena Williams, americanca fiind pe locul 10, cu 3.406 puncte.