Turneul de la Moscova, câștigat de finalista de anul trecut

Rogers Cup Montreal - Day 3

Jucătoarea rusă Daria Kasatkina, locul 14 WTA şi favorită 6, a câştigat, sâmbătă, turneul Kremlin Cup, de la Moscova, al doilea său trofeu.

În 2017, Kasatkina a fost învinsă în finală la Moscova de Julia Goerges - Foto: GettyImages

Kasatkina a învins-o în finală pe sportiva tunisiană Ons Jabeur, locul 101 mondial, scor 2-6, 7-6 (3), 6-4.

Sportiva din Rusia mai are un singur trofeu WTA în palmares, cel obţinut la Charleston, în 2017.

Tot în 2017, Kasatkina a fost învinsă în finală la Moscova de Julia Goerges.

Ons Jabeur a fost însă marea surpriză a turneului de la Moscova și chiar una dintre surprizele anului în tenis. Venită din calificări, ea este sportiva pe care Simona Halep o întâlnise în turneul de la Beijing, atunci când a abandonat după un prim set pierdut în fața tunisiencei. „Nu-mi doream ca meciul să se încheie așa. Îmi doream o luptă adevărată. Din păcate, ea a fost accidentată. Nu am arătat foarte fericită pentru nu-mi doream să câștig în acest fel. Sper ca data viitoare când ne vom întâlni să jucăm un meci adevărat și niciuna din noi să nu fie accidentată”, declara tunisiana după abandonul Simonei Halep.

Sursa: News.ro