VIDEO Dinamo-Steaua 1-2, scor final. Iasmin Latovlevici a marcat, dar a și ratat un penalty

iasmin lato

Minutul 90+4. Meciul se încheie. Steaua câștigă derby-ul de pe Arena Națională.

Minutul 74. Stelistul Georgievski primește cartonașul galben după ce l-a faultat pe Balint.

Minutul 70. Iasmin Latovlevici a ratat un penalty.

Minutul 68. Dinamovistul Rotariu înscrie în poarta lui Tătăruşanu.

Minutul 46. Repriza a doua începe cu schimbări în cele de două echipe. La Steaua au intrat Nikolic și Stanciu, care i-au înlocuit pe Cristea și Piovaccari. La Dinamo, Balint și Rotariu i-au înlocuit pe Filip și Thicot.

Minutul 45+3. S-a încheiat prima repriză a derby-ului de pe Arena Națională.

Minutul 45+1. Stelistul Latolevici a primit un cartonaș galben pentru proteste.

Minutul 39. AUTOGOL DINAMO. Camerunezul Fai a înscris în propria poartă.

Minutul 29. Joel Thomas, de la Dinamo, a primit un cartonaș galben pentru că a lovit mingea după fluierul arbitrului.

Minutul 12. Dinamovistul Fai primește un cartonaș galben, în urma unui fault la Adi Popa.

Minutul 5. GOL STEAUA. Iasmin Latovlevici marchează cu un șut puternic de la peste 25 de metri și Steaua preia conducerea.

ACTUALIZARE 21.14. Spectatorii din peluza sud au fost evacuați. Dinamoviștii ar fi încercat să intre peste galeria stelistă.

Antrenorul lui Dinamo, Gigi Mulțescu, a trimis în teren următorul 11: Bălgrădean - Rus, Durimel, D. Grigore, Fai - Elton, Thicot - C.Matei, Curtean, S. Filip - J. Thomas.

Antrenorul Stelei, Laurențiu Reghecampf, a mizat pe următoarea formulă: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Adrian Cristea, Tănase - Piovaccari.

Meciul orgoliilor din fotbalul românesc a strâns duminică peste 45.000 de suporteri pe Arena Naţională. A fost confruntarea cu numărul 153 dintre Dinamo şi Steaua, dar şi dintre galeriile acestor formaţii, poate cele mai mari rivale de pe scena fotbalistică românească.

Cu toate că măsurile de securitate au fost deosebit de stricte, incidente în tribune s-au produs când suporterii dinamovişti au pătruns în tribuna roş-albaştrilor.