Live

Final pentru Cupa Mondială 2018. Cine sunt jucătorii „premianți”

Luka Modric | Foto: Guliver/GettyImages

Mijlocaşul croat Luka Modrici a fost desemat, duminică, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, el fiind premiat după finala pierdută de Croaţia, scor 2-4, cu Franţa.

Kylian Mbappe, în vârstă de 19 ani, a fost desemnat cel mai bun tânăr jucător de la Cupa Mondială.

Kylian Mbappe | Foto: Guliver/Getty Images

Golgheterul Cupei Mondiale, cu 6 goluri, este englezul Harry Kane, iar Thibaut Courtois a fost ales cel mai bun portar al Cupei Mondiale.

Garry Kane | Foto: Guliver/Getty Images

Francezul Antoine Griezmann a fost declarat jucătorul finalei Cupei Mondiale, câştigat duminică de Franţa, scor 4-2, la Moscova, în faţa echipei Croaţiei. Griezmann a fost integralist şi a transformat un penalti în minutul 39. El a contribuit şi la faza care a dus la autogolul lui Mandzukici, în minutul 18. Antoine Griezmann a mai fost declarat jucătorul meciului de două ori la CM din Rusia: la partida cu Australia, scor 2-1 pentru francezi, din faza grupelor, şi la confruntarea cu Uruguay, scor 2-0, din sferturile de finală.

Antoine Griezmann | FOTO. Guliver/Getty Images

Iar Didier Deschamps, antrenorul Franței, a devenit al treilea selecţioner din istorie care a câştigat titlul mondial atât ca antrenor cât şi ca jucător, după Mario Zagallo şi Franz Beckenbauer. Deschamps a fost căpitanul selecţionatei care a adus Franţei titlul la Cupa Mondială din 1998. Detalii, aici.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Vicecampioana mondială Croaţia, surclasată de Spania, cu 6-0, în Liga Naţiunilor

Nikola Kalinici, trimis acasă după primul meci de la CM, a refuzat medalia de argint

Kylian Mbappe își donează toți banii câștigați la Cupa Mondială. Ce sumă a strâns atacantul de 19 ani

VIDEO. Omul cu umbrela lui Putin l-a protejat și de amenințarea șampaniei din vestiar. Imaginile devenite virale