Final pentru Cupa Mondială 2018. Cine sunt jucătorii „premianți”

Croatia Training Session and Press Conference - 2018 FIFA World Cup Russia
Luka Modric | Foto: Guliver/GettyImages

Mijlocaşul croat Luka Modrici a fost desemat, duminică, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, el fiind premiat după finala pierdută de Croaţia, scor 2-4, cu Franţa.

Kylian Mbappe, în vârstă de 19 ani, a fost desemnat cel mai bun tânăr jucător de la Cupa Mondială.

Belgium v France: Semi Final - 2018 FIFA World Cup Russia
Kylian Mbappe | Foto: Guliver/Getty Images

Golgheterul Cupei Mondiale, cu 6 goluri, este englezul Harry Kane, iar Thibaut Courtois a fost ales cel mai bun portar al Cupei Mondiale.

England v Croatia: Semi Final - 2018 FIFA World Cup Russia
Garry Kane | Foto: Guliver/Getty Images

Francezul Antoine Griezmann a fost declarat jucătorul finalei Cupei Mondiale, câştigat duminică de Franţa, scor 4-2, la Moscova, în faţa echipei Croaţiei. Griezmann a fost integralist şi a transformat un penalti în minutul 39. El a contribuit şi la faza care a dus la autogolul lui Mandzukici, în minutul 18. Antoine Griezmann a mai fost declarat jucătorul meciului de două ori la CM din Rusia: la partida cu Australia, scor 2-1 pentru francezi, din faza grupelor, şi la confruntarea cu Uruguay, scor 2-0, din sferturile de finală.

Uruguay v France: Quarter Final - 2018 FIFA World Cup Russia
Antoine Griezmann | FOTO. Guliver/Getty Images

Iar Didier Deschamps, antrenorul Franței, a devenit al treilea selecţioner din istorie care a câştigat titlul mondial atât ca antrenor cât şi ca jucător, după Mario Zagallo şi Franz Beckenbauer. Deschamps a fost căpitanul selecţionatei care a adus Franţei titlul la Cupa Mondială din 1998. Detalii, aici.