Live

VIDEO. Sancțiunea drastică primită de tenismenul care a rupt 3 rachete în doar câteva minute

Tenismenul francez Benoit Paire, care a rupt trei rachete în timpul meciului disputat, marţi, cu cipriotul Marcos Baghdatis, în turul I al turneului de la Washington, a fost amendat cu 16.500 de dolari, a anunţat ATP, citat de News.ro.

Paire a pierdut întâlnirea, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-2. În penultimul ghem, francezul a căzut pe teren la punctul de 2-5 şi, nervos, a dat de patru ori cu racheta de pământ. El s-a ridicat şi, în drum spre scaunul de odihnă, a aruncat racheta ruptă pe teren, apoi a distrus altă rachetă în timpul pauzei şi de asemenea a aruncat-o pe suprafaţa de joc.

Baghdatis a încercat să-l calmeze în pauză, iar arbitrul de scaun l-a penalizat cu punct pierdut. Însă Paire mai avea rachete de distrus, aşa că a rupt-o pe a treia dând cu ea de pământ după ce a pierdut meciul, înainte de a părăsi terenul în huiduielile publicului.

Potrivit dailymail.co.uk, rachetele distruse sunt Babolat Pure Aero şi costă peste 200 de euro bucata.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Top citite

Digi Sport

”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Simona Halep se retrage în ultimul moment de la turneul din Portugalia, pentru care a primit un wild card

Decizie istorică: WTA își schimbă regulamentul, după cazul Simonei Halep

Simona Halep, replică tăioasă pentru o fostă campioană WTA: „De ce a spus asta?”

Prima reacție a Simonei Halep, după ce a pierdut meciul cu Badosa: Nu sunt la cel mai bun nivel fizic, dar a fost destul de bine