![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA1dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYwOCUyRjI2JTJGNDk1Njc2XzQ5NTY3/Nl9fQkFTQ0hFVF9PTElNUElBLmpwZyZ3/PTgwMCZoYXNoPWU4YWJhZjI1YjU4ZTZlZjQwYTI4ZjEyNTdhNjVhZGJl.thumb.jpg)
Pentru poziţia de conducător de joc, braşovenii au adus-o pe Janae Sharpe (foto). Jucătoarea din Statele Unite ale Americii are 22 de ani şi măsoară 1.70 m. În sezonul 2014-2015, Janae Sharpe a evoluat în NCAA - West Conference, pentru Matadors California, iar la finalul campionatului a fost declarată „Defensive Player of the Year".
În tricoul lui Matadors, Janae Sharpe a avut, la finalul sezonului trecut, o medie 13 puncte marcate, 5.5 recuperări şi 4 assist-uri pe meci.
Sub comanda lui Dan Calancea va mai evolua din sezonul viitor şi pivotul Dara Kovacevic. În vârstă de 32 de ani, Kovacevic a evoluat ultima dată pentru formaţia rusă Spartak Noginsk şi cunoaşte foarte bine campionatul din România, ea evoluînd în perioada 2012-2013, pentru CSM Tîrgovişte şi CSM Satu Mare.
Olimpia CSU Braşov a transferat-o şi pe Ruxandra Chis, sportivă în vârstă de 22 de ani. Chis are 1.76 m, este conducător de joc şi a evoluat ultima dată pentru CSM Oradea.