Lotul naţional de scrimă este pregătit pentru Mondiale

Data publicării:
PREGATITI PENTRU MONDIALE

Sub comanda braşoveanului Mihai Covaliu, sportivii românii au făcut un obicei din pregătirea pentru marile competiţii la munte, fie în Poiana Braşov, fie la Cheile Grădiştei. Pentru că precedenta competiţie, la care au participat, Campionatul European de la Zagreb, a adus medalii pentru lotul României, acum sportivii merg la Budapesta cu gândul la cele mai înalte locuri. 'Important este să ne întoarcem de acolo cu o medalie, îndiferent la sabie băieţi, sabie fete, sau spadă fete, şi eu zic că acest lucru putem să îl facem. Doi oameni au demonstrat că pot şi au valoare la individual şi mă refer la Ana Maria Brânză şi la Tiberiu Dolniceanu", Mihai Covaliu - preşedintele Federaţiei de Scrimă

Staff-ul tehnic al echipei României este completat de un alt mare sportiv braşovean, Dan Găureanu. Fostul campion îşi pune speranţa în forma băieţilor, conduşi pe planşă de Tiberiu Dolniceanu, pentru competiţia ce va avea loc în perioada 5-12 august .

Scrimerii au primit o mână de ajutor, în pregătire, şi din partea foştilor campioni Florin Zalomir şi Rareş Dumitrescu, care au fost partenerii de antrenament ai tinerilor din lotul actual. De-a lungul timpului, la campionatele mondiale, România are o zestre de 13 medalii de aur, 18 de argint şi 25 de bronz.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum a evoluat averea lui Sorin Grindeanu în ultimii 10 ani. Analiza completă a veniturilor și proprietăților
Digi FM
Ce a răspuns Ozana Barabancea când a fost întrebată cum se simte fiul ei, care a făcut infarct la doar 24 de...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Oana Radu, într-o rochie cu un decolteu imposibil de ignorat după ce a vorbit despre lupta cu kilogramele în...
Film Now
Actriţe care au jucat rolul reginei Elisabeta a II-a. Cine a semănat cel mai bine cu ea?
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară...
Newsweek
Criza politică „lovește” pensionarii. Cum pierd sute de lei la pensie? Bani mai puțini și la Pilonul 2
Digi FM
Premierul Bolojan, în şedinţa PNL: „E greu să fii credibil, dacă ţii de cutiile de pantofi, penthouse-uri şi...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Adevăratul motiv pentru care ne roadem unghiile și avem alte “obiceiuri proaste”, potrivit psihologilor
Digi Animal World
Momentul când un grup de șerpi iese din hibernare, surprins de un angajat al unui parc. Imaginile sunt virale
Film Now
Christina Applegate, prima reacție după zvonurile privind internarea în spital: „Problemele de sănătate sunt...
UTV
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit civil. Vezi imaginile de la eveniment