Cupa „Ion Oblemenco” a fost adjudecată de Dinamo Bucureşti

270813 cupa oblemenco

Ediţia a doua a Cupei „Ion Oblemenco”, competiţie dedicată juniorilor sub 14 ani, a fost adjudecată de Dinamo Bucureşti. La întrecerea organizată de Agenţia Judeţeană de Fotbal Dolj au mai participat şi alte trei cluburi din ţară cu pepiniere puternice.

Locul doi a fost ocupat de Academia „Gheorghe Hagi”, locul trei de ACS Poli Timişoara, iar ultima poziţie a revenit juniorilor de la Viitorul Ştiinţa Craiova.

Cel mai bun jucător al turneului a fost desemnat Bogdan Ţoiu, component al grupei de juniori Viitorul Ştiinţa Craiova. Titlul de golgheter al competitiei i-a fost acordat lui Nicolae Ene de la Academia "Gheorghe Hagi", iar cel mai bun portar a fost desemnat Ion Alexandru, de la Dinamo. Cu toţii au primit premii de la foştii componenţi ai Craiovei Maxima, Silviu Lung şi Nicolae Tilihoi.

Săptămâna viitoare, Agenţia Judeţeană de Fotbal Dolj va organiza un turneu pentru junirorii născuţi după anul 2000.