Fără violenţă în şcoli. Tinerii au organizat un flash mob în centrul Craiovei, cu mesaj antiviolenţă

Data publicării:
300914 FLASMOB

Fără violenţă în şcoli. Acesta este mesajul transmis în prima zi a “Săptămânii prevenirii criminalităţii”. Peste 150 de elevii din Dolj au organizat ieri un flash mob în centrul Craiovei pentru a-i îndemna pe tineri să nu recurgă la acte de violenţă.

Peste 150 elevi au dansat în centrul Craiovei, în prima zi a “Săptămânii prevenirii criminalităţii”. Înarmaţi cu pancarte cu mesaje pacifiste, elevii i-au îndemnat pe tineri să se gândească de 2 ori înainte să recurgă la acte de violenţă.

În anul şcolar 2013-2014, numai în şcolile din judeţul Dolj au fost sesizate peste 20 de fapte de natură penală, iar în 2010, un elev a fost înjunghiat mortal în apropierea Liceului “Tudor Arghezi” din Craiova.

Acţiunea Poliţiei va continua şi zilele următoare, când poliţiştii vor duce campanii de prevenire pentru alte fapte penale.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Lia Olguța Vasilescu. Salariul pe care îl primeşte ca primar al Craiovei
Digi FM
Thalía, mărturisiri neașteptate după 30 de ani de carieră: „Fiecare zi este o oportunitate nouă de a o lua de...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
O prietenie rară la Hollywood. Taylor Swift, eseu dedicat „empaticei” Dakota Johnson, în „Time”: „Pot garanta...
Film Now
Sandra Bullock surprinde la revenirea în public. Look-ul îndrăzneț cu care a făcut senzație și îmbrățișările...
Adevarul
Un fost consilier al lui Trump spune că președintele SUA prezintă semne de declin cognitiv accelerat: „Este...
Newsweek
Sfârșitul Europei. Populația scade cu 50.000.000 de persoane. Pensiile nu se pot plăti. România prinsă în horă
Digi FM
O tânără de 23 de ani spune că inteligența artificială i-a salvat viața, după ce medicii au diagnosticat-o...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Consumul ocazional de alcool în exces, mai periculos decât pare. Ce au descoperit cercetătorii
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Gabriela Spanic, adevărul despre cum se menține în formă la 52 de ani: „Îmi place să fac sport!” Actrița a...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...