BASCHET. CSM CSU Oradea a învins şi în deplasare pe BC Prievidza

sport calificare Prievidza

Calificare fără emoţii pentru CSM CSU Oradea în cel de-al doilea tur preliminar al Basketball Champions League. După ce s-a impus în manşa tur, pe teren propriu, campioana României nu le-a dat nicio şansă celor de la BC Prievidza nici în cea de-a doua partidă.

În Slovacia orădenii s-au impus de asemenea la şapte puncte diferenţă, scor 73-67.

Cu un început în forţă, „leii roşii" şi-au păstrat un avantaj consistent şi până la pauza mare, 40-31. Ofensiva orădeană a continuat şi în partea a doua, ceea ce a făcut ca în ultimul sfert de joc gazdele să aibă un minus de zece puncte, 47-57. Împăcaţi cu gândul eliminării, slovacii au rezuşit totuşi să câştige la patru puncte ultimul sfert.

Principalii marcatori ai CSM au fost Martin Zeno şi Branko Mirkovic, cu 18, respectiv 14 puncte.

Cristian Achim, antrenorul CSM CSU Oradea: „Sunt foarte fericit pentru că am reușit să trecem de o echipă bună și am învins în deplasare, pe terenul unei echipe realmente foarte bună. Urmează turul al doilea, cu un alt adversar, asupra căruia ne vom concentra începând din ziua următoare."

În turul doi preliminar al Champions League CSM CSU Oradea va întâlni campioana Bulgariei, Lukoil Akamedic. Jocurile sunt programate marţi, 4 octombrie, la Sofia, şi joi, 6 octombrie, în Arena Antonio Alexe.

Redactor: Nicolae Mihalcea