BASCHET. SCMU Craiova - CSM Oradea 82-87. Campioana s-a impus după prelungiri

Craiova Oradea sport baschet

Duelul dintre Craiova şi Oradea a avut nevoie de prelungiri ca să-şi aleagă învingătoarea. Cu şapte înfrângeri în ultimele opt etape, oltenii i-au condus pe campioni în marea majoritate a partidei şi au avut chiar patru puncte avans cu mai puţin de un minut rămas din meci.

Oradea a treuşit să trimită partida în overtime cu două aruncări de la linia de libere, transformate de Sean Denison, cu două secunde înainte de final.

În cele cinci minute suplimentare, Oradea a făcut diferenţa şi s-a impus cu 87-82, a patra victorie consecutivă pentru campioana din Liga Naţională.

"A fost o victorie cu emoții. Felicit echipa din Craiova, ei au făcut un joc foarte bun. Glumind un pic, aș spune că ne-am specializat în victorii în prelungiri", a spus Cristian Achim, antrenorul CSM CSU Oradea.