Evaluarea Națională în Bihor: 79,78% dintre elevi au obținut note de trecere

Data publicării:
elevi in fata scolii2

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului Școlar Bihor, din cei 4938 de elevi care s-au înscris la Evaluarea Națională, s-au prezentat 4759, iar unul a fost eliminat.

Rezultatele înainte de contestații sunt:
- 52 de elevi au avut medii cuprinse între 1-1.99
- 145 de elevi au avut medii cuprinse între 2-2.99
- 292 de elevi au fost notați între 3-3.99
- 473 de elevi au avut note între 4-4.99
- 776 de candidaţi au avut medii cuprinse între 5-5.99
- 820 de elevi cu medii cuprinse între 6-6.99
- 841 de elevi au avut medii între 7-7.99
- 783 de candidați au primit medii între 8-8.99

În top s-au situat 563 de candidaţi, care au primit note cuprinse între 9 și 9.99 în timp ce 14 elevi au obţinut media 10.

"Rata de promovabilitate a examenului a fost de 79,78%. La examenul de Evaluare Naţională de anul trecut, 2014, rata de promovabilitate în judeţul Bihor a fost de 73,50%", au transmis reprezentanţii Inspectoratului Şcolar.

Afișarea rezultatelor a fost așteptată cu sufletul la gură. Unii dintre elevi au venit la şcoală cu o jumătate de oră mai devreme ca să fie primii care află notele. Alții, în schimb, au preferat să stea acasă cu telefonul la ureche sau să consulte site-ul Ministerului Educației. Au avut ghinion, pentru că platforma online a fost blocată în momentul publicării rezultatelor.

Cele mai fericite au fost trei eleve de la Colegiul Național "Emanuil Gojdu" din Oradea, care au obinut media maximă.

"- Toate trei 10 pe linie?
- Da.
- Cum ați reușit?
- Prin muncă, multă muncă și efort.
- Exercițiu, mult învățat da a meritat efortul.
- Te-ai așteptat la rezultatul ăsta?
- Cu emoții, dar am sperat."

"M-am bucurat foarte mult că am luat 10, la ambele. Nu mă așteptam sincer la română."

Cei mai mulţi s-au declarat mulţumiţi de note.

"- Puteau fi și mai bune, dar sunt OK.
- Ce notă ai luat?
- La română 8,25 și la matematică 8,50."

Nu au lipsit nici nemulţumiţii.

"- M-am așteptat pe la 9. Am luat 8, 30 la română și mi s-a părut, poate au greșit ei nu vreau să zic ceva rău.
- Vrei să depui contestație?
- Da, doar la română."

Contestaţiile pot fi depuse azi, între orele 16 şi 20. Acestea vor fi evaluate până pe 29 iunie, iar rezultatele finale vor fi afişate pe 30 iunie.

Reporter: Diana Grad
Operator: Tiberiu Catrișcău

Editor web: Adrian Laboş

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un...
Digi FM
Răzvan l-a învins, dar Mircea Lucescu l-a sărutat pe creștet. Povestea momentului tată-fiu, care a emoționat...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Loredana Groza, picioare tonifiate și talie de invidiat în costum de baie. Apariția din Maldive a stârnit un...
Film Now
David Duchovny, cum nimeni nu l-a mai văzut. Cu perucă blondă și ruj roșu aprins, îmbrăcat în haine de...
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii...
Newsweek
Pensie de numai 1.500 lei pentru 30 ani munciți. De ce 1.900.000 pensionari primesc pensii atât de mici?
Digi FM
Pur și simplu a îngenuncheat în fața sicriului lui Mircea Lucescu: "A fost darul lui Dumnezeu pentru fotbal"
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
De ce Paștele ortodox și cel catolic au de cele mai multe ori date diferite? Explicația pe înțelesul tuturor
Digi Animal World
A plătit 600 de lire la veterinar, crezând că pisica ei e bolnavă. Ce a aflat a doua zi a lăsat-o fără cuvinte
Film Now
Cum arată a patra soție a lui Steven Seagal, o balerină mongolă care i-a dăruit al șaptelea copil. Poze rare...
UTV
Mircea Lucescu și soția lui sunt împreună de 60 de ani și s-au cunoscut la cantina facultății. „A fost...