Ripensia Timișoara, record pentru fotbalul românesc: 11 tururi în Cupă

ripensia A-1

Diferenţa dintre eşalonul cinci şi grupele Europa League s-a simţit din primele minute, în ciuda ambiţiei cu care galben-roşii au păşit pe gazonul stadionului Dan Păltinişanu. Pressingul gorjenilor i-a ţinut pe cei de la Ripensia Timișoara în jumătatea proprie, iar golul lui Elton da Silva le-a tăiat şi avântul.

Greşelile individuale ale jucătorilor de Liga a V-a au fost taxate repede şi de Adrovic. Singur între fundaşii centrali adverşi, atacantul muntenegrean a marcat cu uşurinţă din careu.

Un plus de forţă şi viteză au arătat Pandurii şi în repriza a doua, când au reuşit să marcheze golul trei. Autor, fundaşul central al gazdelor, Ciobai, care a încercat să intervină la centrarea lui Nicoară.

Abia după o oră au venit şi ocaziile Ripensiei Timișoara. Mai întâi, Mingote a scos de sub bară lovitura de cap a lui Anagor. Pentru ca Briciu să rateze faţă în faţă cu portarul gorjenilor, după un contraatac - şcoală al timişorenilor.

S-a încheiat 0-3, iar Ripensia Timișoara se întoarce la meciurile din campionatul judeţean.

redactor: Ionuţ Suciu
editor web: Călin Țenche