LIGA I. Oţelul Galaţi – FC Vaslui 2-0

s23 20otelul 20vaslui 20beta 20191112 20new-34280

Oţelul a deschis scorul în minutul 19, când Iorga l-a învins pe Coman cu un şut la vinclu din marginea careului mare.

În al treilea minut de prelungiri, Viglianti, lansat în adâncime, a punctat pentru 2-0, mingea şutată de el trecând printre picioarele portarului vasluian.

Au jucat echipele:

Oţelul Galaţi: Brăneţ - Râpă, Sârghi, Perendija, Murgoci - Giurgiu, Neagu (Filip '71) - Iorga (Stromajer '90+2), Didi (Viglianti '82), Băjenaru - Pena. Antrenor: Viorel Tănase

FC Vaslui: Coman - Milanov, Celeban, Varela, Sălăgeanu - Jumisse, Caue - Antal, Stanciu (R. Costin '46), Sburlea (Varga '11) - Niculae. Antrenor: Viorel Hizo

Cartonaşe galbene: Iorga '3, Neagu '54, Sârghi '68, Pena '74, Filip '77 / Jumisse '31

Cartonaş roşu: Pena '79

Meciul a fost arbitrat de Paul Unimătan, ajutat de Adrian Ghinguleac şi Alexandru Cerei, în timp ce Mihai Ene a fost rezervă.

La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori.

Oaspeţii au acuzat arbitrajul

Antrenorul echipei vasluiene, Viorel Hizo a declarat că îşi doreşte să uite cât mai repede acest meci, considerând că formaţia sa a fost dezavantajată de arbitrul Paul Unimătan.

"Vreau să uit cât mai repede acest meci, am avut doi jucători accidentaţi în prima repriză şi am fost forţat să schimb devreme şi am mai avut şi două penalty-uri neacordate. Arbitrul a permis jocul gălăţenilor şi a arbitrat într-o singură direcţie", a declarat Hizo.

De cealaltă parte, antrenorul Oţelului, Viorel Tănase, şi-a felicitat jucătorii pentru "dăruirea şi determinarea de care au dat dovadă": "Şi publicul ne-a susţinut pe parcursul meciului. Sunt trei puncte esenţiale pentru noi şi care ne dau încredere la un final bun de an".