Doi bărbaţi au fost condamnaţi de Judecătoria Constanţa la câte opt luni de închisoare cu suspendare pentru cruzime faţă de animale, după ce, la începutul anului trecut, au lovit cu o lopată un câine fără stăpân şi au asmuţit asupra sa un câine de luptă, până când animalul respectiv a fost ucis. O condamnare mult prea mică față de cruzimea de care au dat dovadă. În alte țări din Occident, pedeapsa pentru astfel de fapte este închisoare cu executare.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA3dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTcl/MkYxMCUyRjE5JTJGODM0MTYyXzgzNDE2/Ml9jYWluZS5wbmcmdz04MDAmaGFzaD1l/Mjk1YjZhNzI1ZWM3ZWUwYzY4ZDNmMjhkYThiYzRmOQ==.thumb.jpg)
Judecătoria Constanţa a decis condamnarea lui Eugen Laurenţiu Vâlciu şi a lui Cristian Gabriel Chiriţă la câte opt luni de închisoare cu suspendare pentru comiterea infracţiunii de cruzime faţă de animale.
De asemenea, în acelaşi dosar, instanţa a aplicat unui minor măsura educativă a supravegherii pe o perioadă de trei luni, pentru aceeaşi infracţiune.
Decizia Judecătoriei Constanţa nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel Constanţa.
În luna martie a acestui an, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa au dispus trimiterea în judecată a lui Eugen Laurenţiu Vâlciu, a lui Cristian Gabriel Chiriţă şi a unui minor pentru sâvârşirea infracţiunii de cruzime faţă de animale.
Anchetatorii au stabilit că, pe data de 7 februarie 2016, cele trei persoane s-au deplasat pe strada Mircea cel Bătrân din comuna Lumina, iar acolo cei doi adulţi au lovit în repetate rânduri cu o lopată pe care o aveau asupra lor, un câine fără stăpân, iar un câine de luptă, ţinut în lesă de minorul respectiv şi la comanda acestuia, a atacat şi muşcat de gât câinele fără stăpân.
După ce animalul a murit, ei l-au pus într-un sac, l-au aşezat în portbagajul autoturismului şi au părăsit locul faptei.