În București, cele mai mari preţuri pe piaţa imobiliară

Data publicării:
apartament mfax

Locuinţele s-au ieftinit continuu lună de lună, astfel că în octombrie, proprietarii cereau cu 8% mai puţin decât în aceeaşi lună a anului trecut. Preţurile afişate au ajuns la 900 euro, în medie, în scădere faţă de toamna lui 2012.

Există însă diferenţe între marile oraşe. Bucureştiul rămâne oraşul cu cele mai mari preţuri pe piaţa imobiliară. Vânzătorii solicită puţin peste o mie de euro pe metru pătrat, faţă de peste 1.100 de euro în urmă cu un an. Scăderile sunt mai vizibile în cazul locuinţelor noi, cu un minus de aproape 8%.

În Braşov, reducerile au fost ceva mai mici, însă preţurile se apropie de 800 de euro pe metru pătrat. Ca şi în Bucureşti, dezvoltatorii au lăsat cel mai mult din pretenţii, iar locuinţele noi au ajuns să coste sub 900 de euro metrul pătrat. Există însă şi excepţii de la regula ieftinirilor.

Este cazul Timişoarei, unde agenţiile imobiliare afişează preţuri cu aproape 3% mai mari, pe fondul scumpirii locuinţelor vechi. Chiar şi aşa, locuinţele costă mai puţin decât în alte oraşe. 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce se întâmplă dacă depășești termenul de acceptare a moștenirii. Explicații pe înțelesul tuturor
Digi FM
Nidia, fiica lui Horia Moculescu, a dezvăluit cum a aflat de moartea tatălui ei: „Este inuman!” Tânăra de 25...
Pro FM
Alin Oprea, acuzații dure la adresa fostei soții: „A vrut să-mi distrugă căsnicia! Totul a fost o capcană”
Film Now
Kevin Costner, despre cum va arăta perioada de sărbători după divorțul de Christine Baumgartner: „Mă...
Adevarul
Eficiența panourilor fotovoltaice iarna. Ce să faci ca să optimizezi producția în sezonul rece
Newsweek
Pensie crescută la 6.400 lei în noiembrie. A primit și bonus 2.300 lei. Cum poți obține recalcularea pensiei?
Digi FM
Adevărul despre relația dintre Jennifer Aniston și Jim Curtis: „Este foarte entuziasmată, se simte în...
Digi World
O nouă teorie îi pune pe gânduri pe astrofizicieni. Când s-ar putea prăbuși Universul
Digi Animal World
Momentul când un șarpe se strecoară în mașină unui bărbat care aștepta la un drive-thru în Florida. Imaginile...
Film Now
Olivia Colman recunoaște că se teme să filmeze scene intime în peliculele în care joacă pentru că are...
UTV
O melodie creată cu inteligență artificială a ajuns pe primul loc în topurile din SUA