Cel mai mare mister aviatic. Căutările zborului MH370 ar putea fi reluate

Data publicării:
Malaysia-Airlines-Boeing-B777-200-Flight-MH370

Premierul malaezian Mahathir Mohamad a promis că vor fi reluate operațiunile de căutare a zborului MH370, al companiei Malaysia Airlines, dispărut în urmă cu aproape cinci ani, scrie CNN.

„Cât timp încă există speranță, vom continua să ne gândim la metode prin care putem afla ce s-a întâmplat”, a declarat Mahathir. „Intenționăm să continuăm căutările”, i-a spus el soției unuia dintre pasagerii aflați la bordul avionului care a decolat din Kuala Lumpur spre Beijing, dar a dispărut fără urmă. Dispariția avionului este considerată cel mai mare mister aviatic din istorie și a declanșat cea mai mare operațiune de căutare din lume.

Căutările oficiale ale zborului MH370, conduse de Australia, China și Malaezia, au fost încheiate în ianuarie 2017 și au costat 150 de milioane de dolari. A doua operațiune s-a încheiat anul trecut, după 90 de zile de căutări în zadar pe fundul Oceanului Indian.

Anul trecut, în iulie, autoritățile malaeziene au anunțat că nu pot stabili cauza dispariției avionului și că au reușit doar să elimine câteva scenarii.

Avionul Malaysia Airlines s-a întors din drum spre Malaezia, fiind controlat manual, însă autoritățile nu pot spune exact dacă manevra a fost efectuată de pilot sau dacă avionul fusese deturnat.

Printre scenariile eliminate din calcul se numără posibilitatea ca pilotul să fi fost într-o stare psihică precară, avionul să fi suferit o defecțiune tehnică sau controlul asupra avionului să fi fost preluat de la distanță.

„Primul lucru pe care l-am auzit la început, după dispariția avionului, a fost că cineva l-a deturnat”, a declarat premierul malaezian într-un interviu acordat emisiunii „60 minutes”, în Australia.

„Însă un avion de asemenea dimensiuni lasă urme dacă se prăbușește pe pământ sau în mare. E ca și când avionul ar fi dispărut, s-ar fi evaporat”, a adăugat el.

Până acum, singurele resturi ale epavei au fost descoperite pe coasta de est a Africii, pe insulele din apropiere, la mare depărtare de locul în care experții spun că s-ar fi prăbușit aeronava. Un fragment din aripă și o parte din flaps sunt, deocamdată, singurele rămășițe recuperate.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Poate Poliția să stea cu radarul ascuns după un copac sau un panou? Ce spune Codul Rutier
Digi FM
A câștigat un milion de euro la loterie, apoi a aruncat biletul la gunoi. Gestul făcut muncitorii de la...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Lucian Viziru, reacție fermă după ce a fost acuzat de fani că cere bani pe TikTok: „Nimeni nu vă bagă mâna în...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Cum arată Dustin Hoffman în 2026, la 89 de ani. Cele mai bune filme și rolurile de Oscar
Adevarul
Eclipsa de Soare din 12 august 2026, spectacol rar la apus. Adrian Șonka: „O imagine pe care poate nu o vezi...
Newsweek
Care pensionari au dreptul la pensie suplimentară? Trebuie depusă cerere să o primești? Despre ce sume vorbim?
Digi FM
Și-a rupt un deget în vacanță, dar asta nu i-a stricat cheful. Halle Berry, naturală, fără machiaj, superbă...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
La câte miliarde ar putea ajunge populația Terrei până în 2070. "Sistemele de susținere a vieții pe planetă...
Digi Animal World
Descoperirea făcută de o femeie după ce a salvat un câine care urma sa fie eutanasiat. Patrupedul are o rasă...
Film Now
Jennifer Lopez a dat cărțile pe față. Ce o face să considere un bărbat cu adevărat atrăgător: „Noi, femeile...
UTV
Gina Pistol a vorbit pentru prima dată despre relația cu tatăl ei. Cum i-a schimbat viața fiica sa, Josephine