30 de ani de la o mare calificare

30 20de 20ani 20de 20la 20o 20mare 20calificare-55044

Pe vechiul Central, Universitatea întâlnea în returul sferturilor de finală ale cupei, echipa germană Kaiserslautern. În tur nemţii au câştigat cu scorul de 3-2, după ce au condus cu 3-0, dar oltenii cu multe absenţe în lot, au reuşit, prin Geolgău şi Crişan să reducă din scor şi să păstreze şansele de calificare. Era 16 martie 1983. La ora 10 stadionul era arhiplin, peste 40 de mii de suporteri, veniţi din toate colţurile ţării sperau într-o victorie care să aducă mult dorita calificare. Stadionul vibreazã. Boxele rãsunã: se cântã "O IUBIRE ALB-ALBASTRÃ" si în premierã "CÂNTEC PENTRU OLTENIA". Începe meciul, Craiova domină, dar golul nu vine. Rând pe rând Balaci, Cămătaru şi Geolgău ratează din poziţii bune. Mai erau 10 minute din meci şi publicul încă spera. Cãmãtaru şuteazã din "piruetã" de la 30 de metri, iar Reichel, surprins, acordã cu dificultate corner. Balaci centrează în mijlocul careului şi fundaşul dreapta Nicolae Negrilã, ajuns şi el acolo, reia pentru 1-0 şi o calificare istorică. Craiova era în semifinale, prima echipă din România, ajunsă în această fază, după ce a eliminat formaţii cu renume din acele vremuri, Fiorentina, Bordeaux sau Kaiserslautern, echipe cu mulţi campioni sau vicecampioni Mondiali şi Europeni. Urma Benfica.