Costel Pantilimon s-a calificat cu Manchester City în finala Cupei Angliei

vlcsnap-2013-04-15-17h49m29s91

Portarul român a început ezitant meciul de pe stadionul Wembley şi a avut o ieşire care îi putea costa pe „cetăţeni”. Oamenii de atac ai lui Roberto Mancini şi-au făcut însă datoria. În minutul 35, francezul Samir Nasri a deschis scorul în urma unui ricoşeu fericit.

City şi-a dublat avantajul în partea a doua. Sergio Aguero l-a executat pe portarul Petr Cech cu o lovitură de cap imparabilă, în minutul 47.

Chelsea a încercat apoi să revină în meci şi a reuşit în minutul 66, când senegalezul Demba Ba a redus diferenţa cu o execuţie spelendidă care l-a lăsat fără replică pe Pantilimon.

Trupa lui Rafa Benitez a alergat după egalare, însă portarul lui City a blocat tot. Pantilimon a reuşit o intervenţie salvatoare la pătrunderea lui Juan Mata, iar Manchester City a câştigat cu 2-1 şi se va lupta pentru trofeu cu Wigan, care în cealaltă semifinală a dispus de Millwall cu 2-0.