FORMULA 1. Vettel a câştigat pentru prima oară în carieră Marele Premiu al Germaniei

vettel 2433892b-1

Vettel, care a plecat de pe poziţia a doua a grilei de start, a bifat astfel a patra victorie din acest sezon şi a 30-a din întreaga carieră. El şi-a consolidat poziţia în fruntea clasamentului Campionatului Mondial, având 34 de puncte avans faţă de spaniolul Fernando Alonso, care a încheiat cursa de la Nurburgring pe locul 4.

Cursa nu a fost lipsită de incidente, un cameraman aflat în zona standurilor fiind accidentat de o roată desprinsă de la maşina lui Mark Webber, cel de-al doilea pilot al lui Red Bull. Cameramanul s-a ales cu fracturi la două coaste şi la claviculă, iar Red Bull a fost amendată cu 30.000 de euro în urma acestui incident.

9-11. Williams, Caterham, Marussia 0.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Ungariei, ultima înaintea pauzei de vară, va avea loc în 28 iulie, pe circuitul Hungaroring.