Incidente rasiste la meciul Den Bosch-Alkmaar, din Cupa Olandei

3001rasism-46654

Suporterii echipei FC Den Bosch l-au vizat în special pe jucătorul american al echipei AZ, Jozy Altidore, imitând strigătul de maimuţă de fiecare dat când atacantul atingea balonul. În ciuda apelurilor făcute de crainicul stadionului, insultele rasiste au continuat şi în partea secundă.

Arbitrul a întrerupt partida timp de câteva minute în minutul 55, după ce bulgări de zăpadă au fost aruncaţi în direcţia unui asistent.

Nu mă voi bate cu aceste persoane. Tot ce pot face este să mă rog pentru ei. Cel mai bun răspuns este să-mi păstrez demnitatea”, a declarat Altidore agenţiei ANP, după meciul câştigat de echipa sa, scor 5-0.

Antrenorul echipei AZ, Gertjan Verbeek, ar fi dorit că meciul să fie întrerupt mai devreme. „Arbitrul de rezervă auzea clar strigătele”, a spus el.

Este scandalos. Sunt multe persoane bune în clubul nostru, din nefericire există şi un grup de indivizi care ne face rău”, a declarat la rândul său directorul sportiv al FC Den Bosch, Peter Bijvelds.

Suporterii FC Den Bosch au mai avut incidente rasiste, clubul fiind sancţionat din cauza lor. În acest sezon, 50 de fani ai FC Den Bosch au acces interzis pe stadioane.