Prima înfrângere din retur

s18 20prima 20infrangere 20in 20retur 20180213-50365

Handbaliştii lui Poli au suferit prima înfrângere din retur. Alb-violeţii au pierdut pe teren propriu meciul cu Potaisa Turda, scor 26-29.

Poli s-a aflat la cârma jocului de la început, însă nu a putut acumula un avantaj consisten pe tabelă. Alb-violeţii s-au apărat bine, dar au ratat trei aruncări de la şapte metri într-o primă repriză încheiată la egalitate, 11-11.

Meciul a continuat în acelaşi ritm jumătate din repriza secundă, până când oaspeţii s-au distanţat la două goluri. A fost momentul în care jocul s-a rupt. Ardelenii şi-au menţinut calmul şi şi-au mărit avantajul, până la o diferenţă maximă de şase lungimi.

Extrema Mihai Timofte a fost principalul marcator al gazdelor, cu opt goluri. Grasu a avut patru reuşite, în timp ce de la oaspeţi, Marian a înscris de opt ori. Poli rămâne pe locul opt în clasament, cu 11 puncte, iar etapa viitoare joacă în deplasare, la Pandurii Tîrgu Jiu.