Prima înfrângere în deplasare

fotbal 20corona-56819

Braşovenii au fost cei care au deschis scorul, chiar în startul partidei. Manea a centrat din lovitură liberă, iar fundaşul Rareş Forika a înscris cu o lovitură de cap din şase metri. Avantajul Coronei s-a menţinut până în minutul 20. Mărkuş a egalat cu o lovitură de cap, după centrarea lui Târnăcop. Repriza secundă a început cu o ratare mare a lui Cristi Bud, însă atacantul orădean s-a revanşat în minutul 57. Fostul jucător al lui Gaz Metan Mediaş a urmărit centrarea lui Târnăcop şi a reuşit să trimită mingea în poartă. FC Bihor - Corona Braşov s-a terminat 2-1, rezultat în urma căruia orădenii au urcat pe locul patru în clasament, în timp ce braşovenii au rămas lideri cu 28 de puncte. În etapa viitoare, Corona Braşov primeşte pe teren proriu UTA Arad, duminică, de la ora 13.30.