EURO U21, grupa României: Anglia, învinsă de Franța în ultimele secunde de joc, după un autogol

Jay DaSilva (Anglia) și JonathanIkonè (Franța) în timpul meciului din grupa C a EURO U-21
Jay DaSilva (Anglia) și JonathanIkonè (Franța) în timpul meciului din grupa C a EURO U21 Foto: Guliver/Getty Images

Franța a învins Anglia, cu scorul de 2-1,  în al doilea meci al grupei C, din care face parte şi România, de la Campionatul European de tineret EURO 2019. Dacă România a debutat spectaculos la Campionatul European Under 21, cu o victorie clară în fața Croației (4-1), celălalt meci al grupei, Franța-Anglia, a fost o adevărată partidă a ghinioanelor.

Pentru Anglia a marcat Foden '54, iar pentru Franţa au înscris Ikone '89 şi Wan-Bissaka '90+5, autogol.

Englezii au evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 63, când a fost eliminat Choudhury, în timp ce francezii au ratat două lovituri de la 11 metri prin Dembele (25) şi Aouar (66).

Arbitru de rezervă la acest meci a fost Istvan Kovacs.

În următoarea etapă se vor întâlni, vineri, România - Anglia şi Franţa - Croaţia.

Partida jucată la Cesena a început bine pentru englezi, dar s-a încheiat dramatic pentru gruparea pregătită de selecționerul în vârstă de 48 de ani Aidy Boothroyd. În minutul 54, Foden a deschis tabela de marcaj. Când totul părea scris de englezi, francezii au egalat în penultimul minut regulamentar al partidei. Ikone a punctat și a dus scorul la 1-1. Supriza neplăcută pentru Anglia a venit în ultimele secunde ale meciului, atunci când Aaron Wan-Bissaka a marcat în propria poartă și s-a încheiat 2-1 pentru Franța, care a înregistrat primele trei puncte la turneul final.

Clasament grupa C

1. România - 3 puncte

2. Franța - 3 puncte

3. Anglia - 0 puncte

4. Croația - 0 puncte

Programul grupei C:

21 iunie 2019: Anglia – România (Cesena, 19:30), Franţa – Croaţia (San Marino, 22:00)
24 iunie 2019: Franţa – România (Cesena, 22:00), Croaţia – Anglia (San Marino, 22:00)

Citiți și:  Reacții după victoria spectaculoasă a României la meciul cu Croația din debutul la EURO U21