EUROPA LEAGUE. Fenerbahce – Lazio 2-0. Ştefan Radu a greşit la primul gol

0504 lazio radu-58834

Ştefan Radu a purtat banderola de căpitan la Lazio, în deplasarea de la Istanbul, însă romanii nu au avut succes pe terenu lui Fenerbahce. Turcii au avut prima mare ocazie de gol prin Moussa Sow, care a nimerit bara, iar prima repriză s-a terminat la egalitate, 0-0.

Problemele italienilor au început chiar în startul părţii secunde, atunci când Onazi a primit al doilea cartonaş galben şi şi-a lăsat echipa în zece oameni. Norocul a ţinut încă o dată cu Lazio la bara lui Meireles, însă turcii au reuşit să deschidă scorul din penalty.

Ştefan Radu a făcut un henţ clar în propriul careu, iar Moussa Sow a transformat fără emoţii lovitura de la 11 metri. Coşmarul italienilor a fost complet în ultimul minut al jocului, atunci când Dirk Kuyt a stabilit scorul final, 2-0, după o minge respinsă în faţă de portarul italian.

Au jucat echipele:

Fenerbahce: Demirel - Gonul, Korkmaz, Yobo, Ziegler - Mehmet Topal (Caner '71), Meireles - Kuyt, Cristian (Salih Ucan '75), Sow (Mehmet Topuz '86) - Webo. Antrenor: Aykut Kocaman.

Lazio Roma: Marchetti - Gonzalez, Cana, Ciani, Radu - Candreva, Onazi, Hernanes (Mauri '86), Lulici - Ederson (Ledesma '63) - Kozak (Klose '72). Antrenor: Vladimir Petkovici.

Partida retur va avea loc în 11 aprilie, la Roma.

Iată celelalte rezultate: Tottenham Hotspur - FC Basel 2-2, Chelsea Londra – Rubin Kazan 3-1 și Benfica Lisabona - Newcastle United 3-1.