Liga I. Oţelul Galaţi - Petrolul Ploieşti, scor 1-2

Minge Fotbal Poze Football-1

Calificaţi în play-off-ul Europa League, jucătorii Petrolului s-au impus cu greu. Brazilianul Marquinhos a avut prima ocazie a gazdelor, după o acţiune personală, dar nu l-a putut învinge pe conaţionalul său din poarta adversă, Pecanha, relatează Digi Sport.

Nici Sîrghi, din poziţie ideală, nu a putut deschide scorul. Asaltul moldovenilor a fost în cele din urmă finalizat cu gol de Sergiu Costin, dintr-o lovitură liberă de la mare distanţă. Avantajul campioanei din 2011 a ţinut doar două minute. Tot la finalul unei faze fixe, Geraldo a profitat de o indecizie în apărarea Oţelului şi a restabilit egalitatea.

Pecanha a închis poarta galben-albaştrilor în debutul reprizei secunde, la şutul lui Astafei, iar în celălalt careu Brăneţ l-a blocat excelent pe congolezul Dore. Când totul părea a se încheia indecis, Petrolul a punctat decisiv. Cu patru minute înainte de final, Boudjemaa l-a servit ideal pe Hamza, care a înscris şi a adus un nou succes pentru echipa sa.

Petrolul s-a impus cu 2-1, iar prahovenii au plecat victorioşi de la Galaţi, pentru a treia oară consecutiv .