România, învinsă dramatic de Armenia în preliminariile CM 2022. Tricolorii au rămas în 10 când conduceau cu 2-1

Alecandru Cicâldău în meciul cu Armenia.
Alexandru Cicâldău a marcat ambele goluri ale României. Foto: Profimedia

Naționala de fotbal a României a fost învinsă miercuri la Erevan, cu 3-2, la capătul unei partide dramatice. Toate golurile au fost marcate în repriza secundă. Armenia a deschis scorul, pentru ca tricolorii să revină cu dubla lui Cicâldău. Gazdele au marcat golurile victoriei pe final, după ce Pușcaș a fost eliminat, iar România a rămas în 10 jucători, scrie Mediafax.

Reprezentativa națională a României a pierdut al treilea meci, din preliminariile Cupei Mondiale Quatar 2022, în compania Armeniei, cu scorul de 3-2. România a condus până în minutul 87, când gazdele au revenit, marcând două goluri în 3 minute.

Partida a început cu o foarte scurtă perioadă de tatonare, după care meciul a părut că a trecut direct la ultimele 10 minute, cele două echipe jucând pe contre.

Prima ocazie de gol i-a aparținut lui Nicolae Stanciu, care a executat foarte bine, în minutul 10, o lovitură liberă de la 25 de metri, direct în vinclu, însă David Yurchenko a fost bine plasat și a respins în corner.

Armenii au replicat, în minutul 14, profitând de o greșeală a defensivei române, undeva la mijlocul terenului, portarul Florin Niță evitând deschiderea scorului cu un reflex excelent, după șutul deviat de Mogoș.

Tot Niță a intervenit salvator, peste doar două minute, la șutul bine plasat, al lui Tigran Barseghyan.

România a dominat teritorial, amenințând poarta adversă în mai multe rânduri, șuturile lui Maxim și Pușcaș rămânând fără rezultat.

Nicolae Stanciu a bifat următoarea mare ocazie pentru tricolori, șutul său puternic pe centrul porții fiind respins de Yurchenko.

Repriza secundă a debutat cu gazdele în atac, Shaghoyan fiind cel care a șutat foarte puțin pe lângă poartă, în minutul 51. Eforturile armenilor se concretizează în minutul 59, când șutul lui Spertsyan din marginea careului a ajuns în poarta lui Niță, după ce fusese deviat.

România a replicat imediat și a preluat conducerea cu două goluri marcate de Cicâldău, în minutele 62 și 72, ambele din acțiune.

În minutul 78, George Pușcaș a fost eliminat, primind cartonaș roșu direct, pentru o intervenție neglijentă.

Armenii s-au aruncat în ofensivă și, chiar dacă Mirel Rădoi a făcut o mutare defensivă, au reușit să egaleze, cu golul lui Haroyan, marcat din poziție suspectă de offside.

Golul victoriei gazdelor a fost marcat din penalty, transformat cu siguranță de Barseghyan.

România încheie primele trei meciuri din preliminariile Cupei Mondiale Quatar 2022 cu două înfrângeri și o victorie, acumulând trei puncte.

Omul meciului la tricolori poate fi declarat din nou portarul Florin Niță, care a parat cel puțin 5 mari ocazii de gol ale gazdelor.

Clasament Grupa J

Clasament Grupa J preliminarii CM 2022.

România, care are programate două meciuri amicale în această vară, cu Georgia şi Anglia, va disputa următoarele meciuri oficiale în septembrie, cu Islanda în deplasare (2 septembrie), acasă cu Liechtenstein (5 septembrie) şi în deplasare cu Macedonia de Nord (8 septembrie), potrivit Agerpres.

La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje. Ultima Cupă Mondială la care a participat România a fost cea din 1998, din Franţa.

Armenia - România 3-2 (0-0)
Au marcat: Eduard Sperţian (56), Varazdat Haroian (87), Tigran Barseghian (89 - penalty), respectiv Alexandru Cicâldău (62, 72).
Erevan, Stadionul Republican după Vazghen Sargsian: 4.300 spectatori
Preliminariile Cupei Mondiale 2022 - Grupa J

Au evoluat echipele:

Armenia: 1. David Iurcenko - 19. Hovhanes Hambarţumian, 2. Andre Calisir, 3. Varazdat Haroian (căpitan), 13. Kamo Hovhanisian - 11. Tigran Barseghian (17. Solomon Udo, 90+2), 5. Artak Grigorian, 8. Karen Muradian (15. Eduard Sperţian, 46), 7. Horen Bairamian - 20. Aleksandr Karapetian (18. Jirair Şagoian, 46), 14. Norberto Briasco (22. Sarghis Adamian, 46).
Selecţioner: Joaquin Caparros.
Rezerve neutilizate: 16. Arsen Beglarian, 12. Anatoli Aivazov - 4. Taron Voskanian, 21. Serob Grigorian, 9. Edgar Babaian, 10. Hakob Hakobian, 7. Wbeymar, 23. Vahan Biceahcian.

România: 1. Florin Niţă - 2. Vasile Mogoş, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 3. Alin Toşca, 11. Nicuşor Bancu - 7. Nicolae Stanciu (19. Florin Tănase, 73), 18. Răzvan Marin - 20. Dennis Man (21. Valentin Mihăilă, 81), 8. Alexandru Cicâldău (23. Alexandru Creţu, 81), 10. Alexandru Maxim (13. Claudiu Keşeru, 73) - 9. George Puşcaş.
Selecţioner: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 12. David Lazar, 16. Ionuţ Radu - 22. Mario Camora, 5. Ionuţ Nedelcearu, 15. Andrei Burcă, 17. Erik Bicfalvi, 14. Ianis Hagi, 4. Ovidiu Popescu.

Arbitru: Andris Treimanis; arbitri asistenţi: Haralds Gudermanis, Aleksejs Spasjonnikovs; al patrulea oficial: Vitalijs Spasjonnikovs (toţi din Letonia)

Cartonaşe galbene: Barseghian (22), Mogoş (24), Bairamian (27), Puşcaş (40), Haroian (40), Maxim (59), Bancu (66).
Cartonaş roşu: Puşcaş (78).

Editor : Liviu Cojan