minge oficiala a conference league
Sepsi, victorie în deplasare, în Conference League. Farul a învins acasă Urartu, iar CFR a remizat cu Adana la Cluj. Foto: Profimedia

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câştigat cu scorul de 2-0 (0-0) partida cu formaţia ŢSKA Sofia disputată joi seara pe Stadionul Bulgarska Armia din Sofia, în prima manşă a turului al doilea preliminar al Europa Conference League. Tot joi seară, CFR a remizat la Cluj cu Adana Demirspor, scor 1-1 (1-0), iar Farul a învins acasă cu 3-2 (2-2) formația armeană Urartu.

Sepsi OSK a învins ŢSKA Sofia, scor 2-0

Pe Stadionul Bulgarska Armiya, din Sofia, Sepsi a avut ocaziile primei reprize. În minutul 27, la pasa în careu a lui Andres Dumitrescu, Safranko nu a putut ajunge la minge înaintea portarului Busatto, care a reţinut balonul în careul mic.

Cosmin Matei a scăpat pe contraatac în minutul 29, dar a intrat în careu, singur cu portarul şi s-a complicat. Marius Ştefănescu a avut şi el două şanse mari, în minutele 41 şi 60, pentru ca în minutul 68 să vină şi primul gol al oaspeţilor.

Patru jucători covăsneni - Ştefănescu, Rondon, Roland Varga şi Nicolae Păun au colaborat pentru ca Sepsi să deschidă scorul, după ce Păun i-a furat balonul unui Busatto nesigur. Acelaşi Busatto a greşit decisiv în minutul 80, când a ieşit cu balonul la picior, Rondon l-a deposedat, i-a pasat lui Roland Varga, iar acesta a şutat cu boltă, de la distanţă, stabilind scorul final.

Pe final echipa română a mai trimis de două ori în bară, prin şutul lui Damaşcan (min. 88) şi la lovitura de cap a lui Ninaj (min. 89).

Victorie cu 2-0 pentru Sepsi, care aşteaptă fără mari emoţii returul de săptămâna viitoare, de la Sf. Gheorghe.

ŢSKA SOFIA: Busatto - Mahmutovic, Koch (Sanyang 76), Cordoba - Turitsov, Carreazo, Lindseth (Shopov 76), Vion (Shaghoyan 75) - Heintz - Phaeton, Nazon (Estrada 66).
Antrenor: Sasha Ilic.

SEPSI: Niczuly – Aganovic (Ninaj 57), D. Ciobotariu, M. Bălaşa, A. Dumitrescu - Alimi, N. Păun - M. Ştefănescu (Damaşcan 84), C. Matei (R. Varga 67), I. Gheorghe (Francisco Junior 84) – Safranko (Rondon 67).
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Vion 47, Mahmutovic 71, Shopov 89 / Alimi 26, Ion Gheorghe 38, Niczuly 89, Phaeton 89

Arbitri: Jochem Kamphuis - Roy De Nas, Murat Kücükerbir - Martin Perez (toţi din Ţările de Jos).

Farul - FC Urartu 3-2

Farul Constanţa a învins formaţia armeană FC Urartu cu scorul de 3-2 (2-2), joi seara, la Ovidiu.

Cu Amine Benchaib debutant pentru constănţeni, Farul a început partida cu Urartu cu un jucător accidentat – Adrian Mazilu având nasul spart la un contact cu un apărător advers. A urmat deschiderea scorului, în minutul 23, când a înscris Maksimenko pentru oaspeţi.

Farul a egalat în minutul 27, la şutul lui Tudor Băluţă, scăpat în poartă de goalkeeperul Melikhov.

Oaspeţii au revenit în avantaj pe tabelă în minutul 38, prin Ivan Zotko - „bombă” de la distanţă la care portarul Aioani a ezitat şi a fost învins.

Gazdele au egalat în al patrulea minut al prelungirilor primei reprize, la golul lui Adrian Mazilu.

Partea secundă părea că nu va mai aduce nimic pe tabela de marcaj, chiar dacă Băluţă a trimis foarte aproape de bară, în minutul 87, însă Larie a marcat golul victoriei constănţene în minutul 90+4, cu un şut la care portarul armean nu a avut reacţie.

Farul a câştigat partida cu 3-2, şi urmează returul din Armenia.

FARUL: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu (K. Boli 88), Borza (D. Sîrbu 63) - T. Băluţă, Nedelcu, Grameni (Artean 46) - Ad. Mazilu (Mateus Santos 88), Alibec, Benchaib (Rivaldinho 46).
Antrenor: Gheorghe Hagi

FC URARTU: Melikhov - Tsymbaliuk, Piloyan, Zotko (Ghazaryan 69) - Antwi, Salou, Marcos Junior (Ozbiliz 69), Margaryan - Mogilevets (Aghasaryan 14) – Maksimenko (Dzhikiia 79), Grigoryan (Mirzoyan 79).
Antrenor: Dmitry Gunko

Cartonaşe galbene: M. Popescu 61, Rivaldinho 84 / Pilotko 34, Zotko 43, Grigoryan 59, Antwi 77, Aghasaryan 90

Arbitri: Martin Dohal - Adam Jekkel, Frantisek Ferenc - Kristian Michel (toţi din Slovacia).

CFR Cluj - Adana Demirspor 1-1

Echipa CFR Cluj a încheiat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia turcă Adana Demirspor.

Clujenii au deschis scorul încă din minutul 6, prin Jefte Betancor, care a deviat în plasă un şut al lui Camora.

Oaspeţii au avut iniţiativa în finalul primei reprize şi în startul reprizei secunde şi au egalat în minutul 77, prin Benjamin Stambouli, din pasa lui Ndiyae.

Ultima ocazie a meciului a aparţinut clujenilor, prin Bîrligea (min. 78), dar meciul s-a încheiat la egalitate, iar CFR va avea un retur greu în Turcia.

CFR CLUJ: R. Sava - Kresic, Ajeti (Mogoş 71), Morgan (Otele 86) – C. Manea, Cvek, Tachtsidis (R. Filip 71), Avounou, Camora – Bîrligea (E. Krasniqi 86), Jefte Betancor (E. Yeboah 60).
Antrenor: Andrea Mandorlini

ADANA DEMIRSPOR: Karacic - Svensson, Manev (Gravillon 57), Guler, Rodrigues - Stambouli, Akbaba - Yusuf San, Belhanda (Nani 71), Akintola (Tokoz 86) – Ndiaye.
Antrenor: Patrick Kluivert

Cartonaşe galbene: R. Sava 64, E. Krasniqi 88 / Manev 52, Gravillon 65, Rodrigues 90+6

Arbitri: Elchin Masiyev – Elshad Abdullayev, Parvin Talibov - Farid Hajiyev (toţi din Azerbaijan).

Miercuri, FCSB a învins ŢSKA 1948 la, scor 1-0

Formaţia FCSB a învins, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0)., echipa ŢSKA 1948 Sofia, într-un meci din prima manşă a turului doi preliminar al Conference League.

Golul a fost marcat de Coman, în minutul 28.

La scurt timp după minutul 70, jocul a fost întrerupt din cauza nocturnei, care nu oferea o vizibilitate optimă, având câteva becuri afectate de o furtună. Partida s-a reluat după câteva minute.

ŢSKA 1948 Sofia: Naumov - Gurishta, Petrov, Heliton, Orachav - Daskalov, Tsenov (Thalis ’46) – Rusev (Karageren ’60), Stoichkov (Vutov ’60), Pedrinho (Kirilov ’76) – Kjartansson (Wankewai ’76).
Antrenor: Miroslav Kosev.

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu (Creţu ’61), Dawa, Haruţ, Radunovic – Băluţă (Oct. Popescu ’46), Şut, Olaru (Radaslavescu ’83) – Cordea (Edjouma ’46), Compagno, Coman (Miculescu ’83).
Antrenor: Elias Charalambous.

Meciul a fost arbitrat de italianul Luca Pairetto.

Returul se va disputa în 3 august, pe stadionul Arcul de Triumf, de la ora 21.30.

Editor : Liviu Cojan