VIDEO. Botoșani-FC Brașov 2-1. Moldovenii au obținut victoria în minutele de prelungire

5313382995f9cf044a000002

Aflate pe locuri retrogradabile, Botoşaniul şi Braşovul au mers pe cartea atacului de la început. După 17 minute, gazdele au preluat conducerea după autogolul lui Andrei Cristea.

Braşovul s-a aruncat în atac, iar portughezul Serginho a ratat o ocazie imensă. Lazăr a respins excelent. Andrei Cristea s-a revanşat pentru autogol şi a restabilit egalitatea cu cinci minute rămase din prima repriză.

Botoşaniul a luat toate punctele chiar în secundele de prelungire. Intrat în repriza secundă, atacantul macedonean de 30 de ani, Stojkov, a marcat primul lui gol pentru Botoşani, care a bifat prima victorie după cinci luni şi 12 etape trecute în acest interval.

Echipele:

FC Botoşani: Lazar - Patache, Oltean, Ivanovs, Bordeanu - Vaşvari, Vertelis - Fulop (Cârjan '77), Codoban (Puri '55), Croitoru - Hadnagy (Stojkov '70). Antrenor: Leonard Grozavu

FC Braşov: Iacob - Străuţ, Machado, Leko, Cr. Ionescu - Mateiu, Madeira (Morariu '80), J. Szekely (Dias '85), Serginho (Buga '46) - Surdu, A. Cristea. Antrenor: Cornel Ţălnar