Halep - Mertens, 6-0, 6-3, la Madrid Open. Halep câștigă spectaculos, după un ultim game de 11 minute

simona halep getty

Simona Halep, locul I WTA şi deţinătoarea trofeului, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-0, 6-3, pe belgianca Elise Mertens, locul 16 WTA, calificându-se în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open. Sorana Cîrstea, locul 35 WTA, a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina, locul 15 WTA, scor 6-3, 6-1.

LIVE TEXT:

ora 16.27 Mertens salvează o minge de meci și face avantaj în setul 2. Greșește însă și scorul revine la 40-40. Avantaj Halep, după un spectaculos schimb de mingi la fileu. Simona rateaza a doua minge de meci.  Însă câștiga rapid o a treia minge de meci, după o dublă greșeală de-a lui Mertens. O pierde însă și pe aceasta, după un lung schimb de mingi, iar Mertens are minge de 4-5.  Însă vine a patra minge de meci pentru Simona, pe care o pierde din păcate. Este cel mai intens și mai disputat game al meciului. A cincea minge de meci și VICTORIE SIMONA după un ultim game de 11 minute

ora 16.14 Mertens revine în gameul 6 din setul doi și reușește să-i pună dificultiți Simonei Halep, chiar pe serviciul ei. Halep revine însă rapid și reușește să câștige geme-ul

ora 16.01 Mertens reușește să câștige un game și este 2-1 pentru Simona Halep

ora 15.55 Halep revine spectaculos de la 0-40 în primul game din setul 2 și este 1-0

ora 15.49 A început setul 2

ora 15.43 Simona este de neoprit. Există posibilitatea ca Mertens să nu vrea să ducă acest meci până la sfârșit

ora 15.38 Este 4-0 pentru Simona după doar 15 minute de joc. Mertens a reușit doar 7 puncte câștigătoare în acest timp. Halep a reușit 19

ora 15.30 Mertens  pare lipsită de soluții în fața Simonei Halep, care ajunge la toate mingile și controlează majoritatea schimburilor

ora 15.25 Debut bun pentru Simona Halep la început de meci. Halep, pe punctul de a face break din primul set. Trei mingi de break obținute de jucătoarea din România

ora 15.17 Simona Halep a ieșit pe teren la încălzire

Mertens a învins-o în primul tur pe compatrioata sa Alison Van Uytvanck, numărul 48 mondial, scor 6-4, 6-4, într-o oră şi 32 de minute.

Simona Halep s-a calificat în runda a doua trecând în primul tur, scor 6-1, 6-0, de rusoaica Ekaterina Makarova, locul 32 WTA.

Halep şi Mertens nu au mai fost adversare în circuitul WTA.