România a fost spulberată de Irlanda la mondialele de rugby din Franța: 82 - 8

Ireland's centre Bundee Aki (C) is tackled by Romania's scrum half Alin Conache (L) as he runs with the ball during the France 2023 Rugby World Cup
România a suferit a doua cea mai grea înfrângere din istoria naționalei. Foto: Profimedia

Naţionala de rugby a României a fost învinsă cu un categoric 82-8 (33-8) de Irlanda, sâmbătă, în meciul de debut de la CM 2023 care are loc în Franţa, în Grupa B. partida care a avut loc pe Stade de Bordeaux.

Aşa cum era de anticipat, România nu a pus deloc probleme liderului la zi a ierarhiei internaţionale şi câştigătoarei din acest an a Turneului celor Şase Naţiuni, „verzii” dominând total partida din primul până în ultimul minut şi obţinând şi punctul bonus ofensiv, relatează Agerpres.

Înfrângerea de sâmbătă este a doua cea mai drastică pentru tricolori din istorie, după eşecul în faţa Angliei, 134-0, într-un meci-test din 2001, şi cea mai severă suferită vreodată în faţa Irlandei.

Irlandezii, care au practicat un joc rapid pe linia de treisferturi, au surprins deseori defensiva României, care a lăsat spaţii largi adversarilor şi a ratat placaje decisive.

„Stejarii”, eseu în minutul 2

Confruntarea a început însă cu un eseu spectaculos reuşit de „Stejari” chiar în minutul 2, prin Gabriel Rupanu, care a finalizat un contraatac neaşteptat, la o greşeală a irlandezilor, Rupanu ratând însă transformarea acestuia.

Replica reprezentanţilor „frunzei de trifoi” a venit rapid, în minutul 5 Jamison Gibson-Park reuşind, la rândul său, un eseu, transformat de căpitanul Johnny Sexton.

Irlanda s-a instalat apoi la conducerea „ostilităţilor”, un alt eseu fiind reuşit de Hugo Keenan, în minutul 12, transformat de acelaşi Sexton.

După doar şapte minute, a fost rândul lui Tadgh Beirne să culce balonul în terenul de ţintă al tricolorilor, el profitând de erori succesive în apărarea noastră, dar Sexton a ratat transformarea.

În minutul 20, Rupanu a transformat o lovitură de penalitate, reducând din diferenţă, scorul devenind astfel 19-8 pentru Irlanda.

Echilibrul primei părţi a partidei s-a rupt în minutul 31, când Marius Simionescu a văzut cartonaşul galben pentru greşeli repetate şi a fost eliminat pentru 10 minute. Astfel, până la pauză, „verzii” au mai izbutit alte două eseuri, prin Bundee Aki (35) şi Johnny Sexton (40), ambele transformate de Sexton, scorul pauzei fiind 33-8 pentru Irlanda.

Antrenament cu public

Partea a doua a meciului a fost una fără istoric, fazele de atac curgând într-o singură direcţie, spre buturile noastre. Meciul s-a transformat mai mult într-un antrenament cu public pentru irlandezi, care au marcat nu mai puţin de 7 eseuri: Rob Herring (45), Peter O'Mahony (50, 70), Johnny Sexton (62), Joe McCarthy (67), Bundee Aki (75) şi Tadgh Beirne (80), trei fiind transformate de Sexton, patru de Jack Crowley.

Cele două echipe s-au mai întâlnit şi la ediţia din 2015 a CM, atunci, partida disputată pe stadionul Wembley stabilind recordul de spectatori al competiţiei, nu mai puţin de 89.267 de persoane fiind prezente în tribune pentru a vedea meciul, terminat cu victoria Irlandei, 44-10.

Următorul meci al tricolorilor va fi pe 17 septembrie, tot la Bordeaux, contra campioanei mondiale en-titre, Africa de Sud.