Irina Begu merge mai departe la Roland Garros. Va avea o adversară dificilă în turul doi

irina begu GettyImages-527272970-1

Urmăriți AICI LIVE TEXT meciul Irinei!

ACTUALIZARE 21:50 - Irina Begu (28 WTA) ajucat în primul tur al Openului francez împotriva lui Bethanie Mattek-Sands (88 WTA). Românca a trecut în trei seturi de jucătoarea americană: 5-7, 6-1, 6-3.

Bethanie a câştigat primul set, după ce şi-a adjudecat patru puncte consecutive pe serviciul Irinei Begu. A fost singurul break al primului set.

Irina şi-a revenit rapid, a jucat agresiv în setul doi și a reușit să trimită meciul în prelungiri. Al treilea act al partidei a avut un istoric asemănător cu cel de-al doilea, deși americanca a luat două game-uri în plus.

Begu și-a asigurat un cec de 60.000 de euro și 70 de puncte WTA.

Irina Begu va avea o adversară dificilă în turul secund, Coco Vandeweghe (SUA), o jucătoare de 24 de ani, aflată pe locul 43 în lume. Cele două se vor înfrunta în premieră.

Astăzi, Simona Halep a învins-o în două seturi 6-2, 6-0 pe japoneza Nao Hibino, într-o partidă care a durat doar 43 de minute, în timp ce Alexandra Dulgheru a pierdut în fața Yaninei Wickmayer (52 WTA) cu 1-6, 3-6.

Mai multe partide programate azi au fost amânate, printre care şi duelul dintre Sorana Cîrstea şi Elina Svitolina.