Simona Halep - Belinda Bencic, 6-4, 4-6, 2-6, la Dubai. Bencic, în semifinală

Live text Simona Halep Belinda Bencic în sferturi la Dubai, meci tenis, teren tenis, racheta tenis, turneul de la dubai 2019

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost învinsă, joi, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, de elveţianca Belinda Bencic, locul 45 WTA, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai.

Live text Simona Halep Belinda Bencic în sferturi la Dubai

După finala de la Doha, Halep a pierdut un alt meci pe care l-a controlat într-o primă consistentă parte. Dar cele nouă partide jucate în mai puţin de două săptămâni şi-au pus în mod decisiv amprenta pe rezistenţa fizică a româncei. Şapte victorii, dintre care două în FedCup, trei la Doha şi două la Dubai, şi numai două înfrângeri, finala de la Doha şi partida de joi, nu reprezintă un bilanţ rău, iar Simona Halep se poate considera nemulţumită doar de evoluţia cu Elise Mertens, din Qatar. Pentru că în partida cu Belinda Bencic, ea a luptat admirabil, aşa cum a promis că va face de fiecare dată, până la sfârşit, stârnind ropote de aplauze din tribune pentru generosul efort depus.

Belinda Bencic a început cu acelaşi joc cu mingi lungi, cu cadenţă stânga-dreapta, ca în partida cu Arina Sabalenka, din optimi. Mingea vine repede din racheta elveţiencei şi, la început, Halep a avut probleme în a se poziţiona corect, ca să lovescă bine. Românca a încercat să joace mai mult pe reverul adversarei, care nu este neapărat un punct slab, dar este inferior forehand-ului ei, şi să lifteze mingile în terenul advers, tactică ce a funcţionat o perioadă. Sportiva de 21 de ani a început mai bine, a fost agresivă, dar Halep a corectat erorile comise în primle gehmuri şi a deschis unghiurile mai amplu, cu lovituri mai puternice şi mai precise. Sportiva din România a fost cea care a făcut punctele, dar cum energia ei s-a scurs uşor-uşor, erorile şi-au făcut apariţia din ce în ce mai des în dreptul ei. Fileul a devenit prea înalt pentru Halep, serviciul o corvoadă (13 duble greşeli, dar şi opt aşi), iar terenul prea mic, astfel că Bencic s-a impus, dar nu fără să muncească.

Bencic a făcut break în primul ghem, apoi a avut dificultăţi în a-şi fructifica serviciul. Ea a ridicat totuşi scorul la 2-0, după un ghem lung, de peste şapte minute, în care nu a avut de salvat vreo minge de rebreak. Halep a condus apoi cu 40-0, a pierdut avantajul şi a fost nevoită să salveze o nouă minge de break, dar a reuşit în cele din urmă să pună şi ea un ghem pe tabelă. Scăpată cu bine din această situaţie, Halep a câştigat patru din următoarele cinci ghemuri (a pierdut numai ghemul de 3-3) şi s-a distanţat la 5-3. Bencic a redus din diferenţă cu rebreak, ajutată fiind şi de jucătoarea română cu două duble greşeli, dar fostul număr 7 mondial şi-a pierdut imediat serviciul şi setul s-a încheiat cu 6-4 pentru Simona Halep, după 47 de minute.

Inconsistenţa la serviciu a celor două jucătoare a continuat şi în debutul setul al doilea. Primul break l-a reuşit Bencic, rebreak-ul i-a aparţinut Simonei Halep, care l-a consolidat apoi, făcându-şi serviciul. Fostul lider WTA a avut apoi câte o minge de break la 2-1 şi la 3-2, ambele nefructificate. Bencic a avut aceeaşi ocazie la 4-4 şi nu a ratat-o, apoi a închis setul cu 6-4, după o oră şi 34 de minute de joc.

Simona Halep a început decisivul de la 0-3, după ce şi-a cedat de două ori serviciul. Cu ultimele resurse, ea s-a apropiat la 2-3, moment în care arena centrală de la Dubai a răsunat de scandările "Simona, Simona", mai apăsate ca niciodată, parcă. Din păcate, Halep nu a mai avut energie pentru mai mult, deşi s-a agăţat de fiecare punct. Elveţianca a câştigat setul cu 6-2, după două ore şi 17 minute de la start.

Calificarea în sferturi este recompensată la Dubai cu un premiu de 59.960 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.

În semifinale, Belinda Bencic va evolua cu învingătoarea din meciul Carla Suarez Navarro (Spania), locul 26 WTA - Elina Svitolina, locul 6 WTA.

Simona Halep nu a mai jucat la Dubai din 2016. Ea a câştigat ediţia din 2015 a turneului din Emiratele Arabe Unite, când această competiţie era tot de categorie Premier 5.

Simona Halep poate pierde locul 2 pe care îl deţine acum în clasamentul WTA dacă Petra Kvitova, calificată în semifinale, câştigă trofeul.

Pentru sportiva din Constanţa va urma participarea la primul turneu de categorie Premier Mandatory din 2019, Indian Wells, programat între 6 şi 17 martie.

LIVE TEXT SIMONA HALEP - BELINDA BENCIC ÎN SFERTURI LA DUBAI

ora 19.27 6-2 pentru Bencic care merge în semifinală! Halep, out de la Dubai, după 9 meciuri jucate în 13 zile.

ora 19.15 Bencic face un nou break, este 5-2 și va servi pentru meci.

ora 19.12 Bencic își face serviciul și este 4-2 pentru elvețiancă.

ora 19.06 Simona Halep își face serviciul și își întărește break-ul. Este 3-2, după ce Bencic a contestat o lovitură de-a Simonei. Elvețianca a crezut că mingea ieșise afară chiar la punctul câștigător. Înregistrarea oficială i-a dat însă câștig de cauză lui Halep. Să-i ținem pumnii lui Halep. Urmează Bencic la serviciu.

ora 19.02 Halep recuperează un break și reduce diferența la 3-1. Urmează la serviciu și are șanșa să restabilească egalitatea în set. Hai, Simo!

ora 18.59 Este 3-0 în setul decisiv. Bencic are două break-uri în față.

ora 18.40 SET, Bencic! Meciul merge în decisiv.

ora 18.38 Bencic reușește break-ul și va servi pentru set. Hai, Simo!

ora 18.36 Bencic egalează la 4 și este pe cale să facă break pe serviciul Simonei Halep.

ora 18.30 4-3 pentru Halep într-un meci fără multe surprize. Simona, tot mai aproape de semifinalele de la Dubai.

ora 18.18. Este 3-2 pentru Halep în setul secund, iar Bencic cere din nou intervenția tatălui ei, care îi este și antrenor.

ora 18.08 Simona Halep face 2-1 în setul secund. Atmosfera este superbă la Dubai.

ora 17.57 SET, HAAAAALEP! Halep câștigă primul set prin break, cu 6-4.

ora 17.53 Simona Halep pierde șansa de la încheia acest set rapid. Bencic face un nou break și reduce diferența la 5-4.

ora 17.47 Este 5-3 pentru Halep, după al doilea break reușit. Jucătoarea din România va servi pentru set.

ora 17.44 Este 4-3 pentru Halep și lucrurile par să se îndrepte în direcția potrivită, cel puțin în acest set, pentru româncă.

ora 17.32 Halep își face serviciul și este 3-2 pentru româncă, după un game câștigat lejer și încheiat cu un as.

ora 17.29 Halep face re-break și restabilește egalitatea pe tabelă. Este 2-2, iar Halep pare să fi intrat în joc după un început de meci cu multe greșeli.

ora 17.24 Halep își face serviciul și este 2-1 pentru Bencic.

ora 17.20 Este 2-0 pentru Bencic, după un game lung pe serviciul elvețiencei. Halep pare un pic pasivă în acest început de meci. Poate fi și efectul celor 8 meciuri pe care le-a avut în ultimele 12 zile. Să îi ținem pumnii!

ora 17.05 Break al Belindei Bencic în debut de meci.

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de categorie Premier 5 de la Dubai după ce a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-3, 7-5, pe ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 23 WTA.

Din 9 februarie, Halep a jucat opt meciuri în 12 zile, mai mult ca la un grand slam, pierzând doar unul, finala de la Doha. Oboseala s-a acumulat, dar jucătoarea română continuă să tragă de ea şi încearcă să joace cât mai bine.

Thriller în meciul care a stabilit adversara Simonei Halep, la Dubai: Bencic a salvat 6 mingi de meci

În optimi, Bencic a întrecut-o, miercuri, cu scorul 6-4, 2-6, 7-6 (7) pe Arina Sabalenka din Belarus, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 8, după un meci dramatic, în care elveţianca a salvat (sau Sabalenka a ratat) şase mingi de meci.

Bencic (1,75 metri înălţime) nu este chiar un David, dar Sabalenka (1,82 metri) este sigur un Goliat, prin forţa pe care o imprimă serviciului şi loviturilor. Elveţianca a avut ac de cojocul puternicei ei adversare, a luat repede mingile bubuite de aceasta, a ţinut-o permanent în mişcare pe Sabalenka şi cât mai în spatele terenului şi a servit cu efect. Jucătoarea din Belarus a lovit mai mereu din alergare şi de multe ori nu a nimerit terenul din aceste situaţii. Sabalenka a fost însă necruţătoare în momentele în care a făcut pasul în interiorul terenului şi când Bencic nu a putut să o scoată din zona de confort.

În setul al doilea, Bencic nu a mai ţinut-o pe Sabalenka la distanţă şi jucătoarea de 20 de ani a preluat controlul, intrând mai des în teren. Tactica sportivei elveţiene de 21 de ani de a pune mingile cât mai lung în terenul advers nu a mai funcţionat, pentru că ea şi-a pierdut precizia şi loviturile s-au dus de multe ori în aut. În plus, serviciul Arinei Sabalenka a fost din ce în ce mai greu de returnat de către Bencic, până în partea a doua a setului decisiv. Jucătoarea care în 2016 era pe locul 7 mondial, la 18-19 ani, nu a cedat lupta şi, cu agilitate şi cu o putere psihică de invidiat, s-a agăţat de fiecare oportunitate de a rămâne în meci, iar când şansa de a pune capăt partidei i s-a ivit, a fructificat-o. Dar se poate spune şi că această întâlnire a fost pierdută de Sabalenka, aflată tot timpul în avantaj în setul decisiv, mai puţin la ultima minge, pe care a trimis-o în out.

În setul I, Sabalenka a ratat trei mingi de break la scorul de 1-0, apoi Bencic a reuşit ea break-ul după ce a fost condusă cu 40-0. Elveţianca s-a desprins la 5-1, după al doilea break, în ghemul al cincilea. Sportiva din Belarus s-a apropiat la 4-5, însă ultimul cuvânt în set l-a avut Bencic, care a pus jocul pe tabelă, cu 6-4, după 43 de minute. În acest set, Bencic şi-a pierdut doar o dată serviciul, la 5-2, deşi a comis şase duble greşeli (13 tot meciul).

Sabalenka a reuşit un nou break în ghemul secund din setul al doilea, l-a dublat în ghemul final şi a egalat, după 6-2 şi o oră şi 18 minute. Doar o minge de break a avut Bencic în acest set, ratată la scorul de 2-4.

Şi în decisiv Sabalenka a rupt echilibrul cu break, la 2-1, dar Bencic a reuşit rebreak-ul, după un ghem foarte lung. Fostul număr 7 mondial a egalat la 3, dar revenirea ei a fost anulată de un nou break obţinut de Sabalenka, la 4-3. Aceasta din urmă a servit pentru meci, a avut o minge să-l închidă, dar Bencic nu a cedat şi s-a apropiat la 4-5. Ghemul următor a fost unul dramatic: sportiva de pe locul 45 mondial a condus cu 40-0, înainte ca Sabalenka să revină şi să aibă alte două mingi de meci. Bencic a câştigat în cele din urmă ghemul şi a egalat la 5. La 5-6, Bencic a mai salvat o minge de meci, a patra, şi a trimis setul în tie-break. Sabalenka a condus cu 4-1, cu 5-3, a servit din nou pentru meci, la 6-5, dar a comis dublă greşeală. Cu un as, a ridicat din nou scorul la minge de meci, a şasea, scor 7-6, dar a trimis o minge mult în aut pe serviciul elveţiencei. Balanţa s-a încliant doar o dată în favoarea Belindei Bencic, care a câştigat meciul, tot pe o greşeală a adversarei, scor 7-6 (7), după două ore şi 26 de minute de joc.

Belinda Bencic şi Simona Halep, adversare în sferturi la Dubai, şi-au împărţit victoriile în cele două partide disputate până în prezent. Românca a câştigat în turul al treilea de la Wimbledon, ediţia din 2014, când s-a impus cu 6-4, 6-1. Jucătoarea elveţiană şi-a luat revanşa, anul următor, în finala turneului de la Toronto, când Halep a abandonat la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0, pentru adversara ei.

Belinda Bencic a pierdut mare parte a sezonului 2017 din cauza unei operaţii suferite la mâna stângă, apoi, după revenire, în septembrie 2017, a acuzat probleme la spate. Anul trecut, Bencic a ratat confruntarea România - Elveţia din FedCup din cauza unor probleme la picior. Ieşită din Top 200 WTA, ea şi-a construit pas cu pas urcarea în clasament, ajungând din nou în Top 50 WTA.

Belinda Bencic şi Simona Halep, adversare în sferturi la Dubai, şi-au împărţit victoriile în cele două partide disputate până în prezent. Foto: Agerpres