Gaz Metan Mediaş, doar un punct cu FC Vaslui

GAZ METAN DOAR UN PUNCT

La opt minute de la reluare, moldovenii au rămas în 10 jucători, după ce Viveiros a primit al doilea cartonaş galben pentru un henţ în careu. Haţegan a dictat penalty, iar noul atacant al medieşenilor, englezul Robertson, a transformat fără emoţii. La 1-0 gazdele nu au lăsat garda jos. În minutul 81, Robertson şi Petre s-au distrat cu apărarea vasluienilor, dar Cerniauskas şi-a salvat echipa la şutul lui Petre.

A urmat un final încins, în care oaspeţii s-au năpustit spre poarta medieşenilor, însă bara s-a opus la execuţia lui Antal. În ultimul minut regulamentar, gazdele au rămas şi ele în 10 oameni, după ce Lullaku a primit al doilea cartonaş galben pentru un henţ, iar moldovenii au profitat din plin. La ultima fază a meciului, Vasluiul a egalat, graţie unei execuţii perfecte a lui Caue, de la 20 de metri. Cu un punct câştigat dramatic, FC Vaslui a urcat pe locul 11 în clasament, în timp ce Mediaşul rămâne pe loc retrogradabil.