Fotbal. CFR Cluj, învinsă de Săgeata

fotbal-3

Gazdele au deschis scorul repede, prin Silviu Pană, la capătul unei faze la care au mai participat Deletic și Achim. Venită la Constanța după 3 victorii consecutive, echipa lui Miriuţă putea egala în minutul 26, dar Tade a reluat imprecis cu capul. Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 30, când Deletic a fructificat centrarea lui Johnson. În minutul 57 s-a făcut 2-1, după ce Deac a înscris al treilea gol al său, în ultimele două etape.

Partida s-a încheiat cu acest scor, însă Săgeata nu se poate bucura de succes, deoarece rămâne unul fără efect în clasament. Echipa constănţeană revine în Liga a II-a, după un an pe prima scenă a fotbalului românesc.

De cealaltă parte, deși a terminat la 8 puncte de locul al patrulea, CFR Cluj se pregătește de Europa League, în condițiile în care Dinamo nu are licență pentru cupele europene.