Cîmpeanu, despre burse: Dacă alergăm toți după coronițe și merit, nu cred că este bine

Data actualizării: Data publicării:
Cîmpeanu fae delcarațiiăn studioul Digi24.
Sorin Cîmpeanu a vorbit luni seara, la Digi24, despre bursele acordate elevilor.

Sorin Cîmpeanu a vorbit luni seara, la Digi24, despre bursele acordate elevilor. Ministrul Educației spune că în prezent „notele sunt irelevante”, și că este posibil ca „în acest fel ne furăm căciula, iar la primul examen rezultatele pot fi suprinzătoare”.

Cosmin Prelipceanu, jurnalist Digi24: E o goană națională după burse, un mare subiect, și de mai multe ori v-ați exprimat, ați spus că sunteți nemulțumit că note și medii prea mari.

Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației: Sunt note irelevante. Este o problemă cronică a îmvățământului din România, în care evaluarea suferea din lipsă de standardizare. A intervenit acest on-line în care nu mai ai niciun fel de garanție cu privire la cel care răspunde.

Cosmin Prelipceanu: Cu cât mai jos ar trebui să fie mediile? Cu un punct, cu două?

Sorin Cîmpeanu: Nu are nimeni glob de cristal, dar pot să vă spun că dacă în anul 2020 aveam 123 de mii de elevi cu note peste 8.50, în anul 2021 aveam 754 de mii de elevi cu note peste 8.50.

Această creștere, din punct de vedere statistic, îți arată că sunt probleme.

Am întâlnit situații în care, din 35 de elevi dintr-o clasă, nu mai puțin de 33 de elevi aveau media 10.00. După cunoștințele mele de statistică, este total greșit. Nu ai cum într-o clasă să ai o astfel de distibuție.

Cosmin Prelipceanu: E din cauza presiunii părinților, din cauza indulgenței profesorilor, a școlii, din ce cauză?

Sorin Cîmpeanu: În primul rând, este din cauza faptului că atunci când un profesor evaluează, atunci când nu există obligativitatea ca elevul sa raspundă cu camera deschisă, încă o dată vă spun, cel care răspunde din spatele ecranului poate fi oricine. Poate fi și elevul cu toate mijloacele de informare la dispoziție, pentru că nu poți să știi, e camera închisă.

Atunci când sistemul te invită la a încălca regulile, nu poți să condamni nici elevul, nici profesorul.

În acest fel ne furăm căciula, iar la primul examen rezultatele pot fi suprinzătoare.

În loc să te bucuri că poți lua o bursă de studiu, dacă într-adevăr îndeplinești toate condițiile, care se acordă de la 7.50 și care este 150 de lei pe lună anul ăsta, reclami că nu mai ai bursa de merit care era 100 de lei. Păi, e mai mult, doar că nu se mai numește de merit.

Acum, dacă alergăm toți după coronițe și merit, nu cred că este bine, iar în mine nu o să găsească un partener.

O să găsească un partener în mărirea cuantumului burselor pentru cei care într-adevăr fac performanță.

Am mărit deja de anul trecut bursa de performanță de la 100 la 500 de lei. Aș vrea să ajungă chiar la 1.000 de lei bursa de performanță.

Aș vrea să cresc cuantumul pentru bursele sociale, bursele sociale să ajungă la acei elevi care chiar au nevoie din perspectivă socială, economică, sau medicală, să poată fi cumulate în așa fel încât un părinte care are copii care înțeleg importanța școlii, să înțeleagă și el că trimițîndu-și copiii la școală prin suma mai multor burse, s-ar putea să ajungă mai mult decât salariul lui.

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ancheta morții lui Mario, dată peste cap. Mai există un suspect, familiile au început să vorbească: „Să îl...
Digi FM
După ani de încercări, Ricky Martin și‑a vândut apartamentul din Manhattan. Cât a obținut pe locuința cu...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Care este numele real al lui Bad Bunny? Povestea adorabilă din spatele celebrului său nume de scenă
Film Now
Kristen Stewart, despre prințesa Diana, la cinci ani de la rolul din „Spencer”. „Pot plânge oricând mă...
Adevarul
Întâmplările stranii de la originea stațiunii Semenic, perla Banatului Montan: „Oferă mai mult decât Davosul”
Newsweek
Care pensionari iau un ajutor la pensie de 1.950 lei în 2026. Ce pensie trebuie să ai ca să primești banii?
Digi FM
„Superbă”. Charlize Theron, apariție surpriză la ceremonia de deschidere a JO 2026. Actrița a transmis un...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Cauza morții lui Jane Austen a rămas un mister timp de peste 200 de ani. Ce indicii oferă scrisorile și...
Digi Animal World
Doi bărbați au salvat un porc și l-au învățat să folosească toaleta: „Îl iubim, nu este animalul nostru de...
Film Now
Jennifer Lawrence susține că a pierdut un rol într-un celebru film regizat de Tarantino, pe motiv că nu era...
UTV
Mira și Andrei Bănuță sunt sau nu un cuplu. Artistul lămurește zvonurile apărute după aparițiile lor pe scenă