OUG 9/2019 referitoare la majorarea alocațiilor pentru copii, raport favorabil în Comisia de muncă

Data publicării:
Copii la scoala, in sala de clasa
Foto: Shutterstock

Comisia de muncă a Senatului a acordat, marţi, raport de admitere pentru OUG 9/2019, prin care alocaţiile de stat pentru copii vor fi majorate din luna următoare celei în care se adoptă bugetul de stat pe anul în curs.

180703 senat cod penal _PARLAMENT_02_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
FOTO: Inquam Photos/ Octav Ganea

Majoritatea voturilor au fost 'pentru', doar cei doi senatori liberali din comisie s-au abţinut. Ei au fost nemulţumiţi că amendamentul lor, care prevedea ca alocaţiile copiilor să fie majorate începând cu 1 aprilie, a fost respins, potrivit Agerpres.

"Ne-am abţinut. Suntem interesaţi de majorarea alocaţiilor copiilor, dar nu putem să nu vedem această tergiversare. (...) Cum putem fi de acord cu amânarea sine die a alocaţiilor. Putem ajunge şi în toamnă fără alocaţii mărite, pentru că semnalul pe care l-a dat PSD încă de la început este că e interesat să lucreze fără buget. (...) Ei au spus că vor plăti alocaţiile din credite bugetare (...) Banii nu se găsesc în buget. (...) Noi, liberalii, considerăm că e important pentru ţară plata alocaţiilor pentru copii, PSD consideră că e importantă plata subvenţiilor către partidele politice. Asta e diferenţa de abordare", a afirmat senatorul PNL Carmen Hărău.

Potrivit ordonanţei, alocaţia de stat pentru copii se stabileşte în cuantum de 300 lei pentru copii în vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap, 150 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsa între 2 şi 18 ani şi 300 lei pentru copiii cu vârsta între 3 şi 18 ani în cazul copilului cu handicap.

"Faptul că PNL votează întotdeauna împotriva propriilor amendamente demonstrează încă o dată că nu sunt consecvenţi în deciziile pe care le iau şi fac, de fapt, un act de propagandă, acuzând PSD că ia măsuri populiste, că este împotriva investiţiilor, că bugetul nu este cuprinzător pentru a acorda pensii, salarii, măriri de alocaţii. Este o contradicţie de logică elementară care funcţionează în cazul PNL. (...) Noi am luat decizia de adopta această OUG pentru creşterea alocaţiilor având în vedere faptul că nu există sursă, pentru că bugetul era închis. Am luat decizia de a majora deficitul bugetar. Ordonanţa este aplicabilă în măsura în care se va adopta bugetul. (...) Preşedintele României, care citeşte destul de încet, are o problemă în ceea ce priveşte modul în care trebuie să gestioneze această chestiune, care este extrem de importantă, bugetul naţional. (...) Ordonanţa pe care am dat-o noi pentru a creşte alocaţiile va fi funcţională în măsura în care se va adopta bugetul", a spus preşedintele Comisiei de muncă, Ion Rotaru.

Ordonanţa va intra în dezbaterea plenului Senatului.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ancheta morții lui Mario, dată peste cap. Mai există un suspect, familiile au început să vorbească: „Să îl...
Digi FM
Amal, fermecătoare la brațul lui George Clooney, în Italia. Avocata și starul de Hollywood au atras toate...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Motivul din spatele deciziei radicale pe care Kelly Clarkson a luat-o la 6 luni de la moartea fostului ei...
Film Now
Channing Tatum, imagine de pe patul de spital. Starul din „Magic Mike”, supus unei intervenții chirurgicale
Adevarul
Rezerviști inapți, mobilizați anul trecut. Cum a fost modificată legislația
Newsweek
Pensie mai mică după recalculare. Un pensionar rămâne fără 1.000 lei pe an. Specialiștii explică de ce
Digi FM
„Superbă”. Charlize Theron, apariție surpriză la ceremonia de deschidere a JO 2026. Actrița a transmis un...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Cauza morții lui Jane Austen a rămas un mister timp de peste 200 de ani. Ce indicii oferă scrisorile și...
Digi Animal World
Doi bărbați au salvat un porc și l-au învățat să folosească toaleta: „Îl iubim, nu este animalul nostru de...
Film Now
Halle Berry, adevărul despre Oscarul pentru Monster’s Ball: Nu mi-a schimbat cursul carierei. A doua zi eram...
UTV
Mira și Andrei Bănuță sunt sau nu un cuplu. Artistul lămurește zvonurile apărute după aparițiile lor pe scenă