Amenzi usturătoare pentru pietonii care traversează neregulamentar, de la 1 ianuarie

Data actualizării: Data publicării:
pietoni care traverseaza pe culoarea rosie a semaforului
Amenzi usturătoare pentru pietonii care traversează neregulamentar, de la 1 ianuarie. Foto: Captură TV Digi24

Aveți grijă cum traversați! Aveți grijă cum conduceți! Nu e doar un sfat pentru siguranța dumneavoastră, este și pentru portofel. De la 1 ianuarie, punctul de amendă pentru contravențiile din Codul rutier crește cu 20 de lei. 

Iată ce spun pietonii și șoferii dintr-o intersecție foarte aglomerată a Capitalei:

Reporter: Bună dimineața! De ce ați traversat pe aici? Nu-i trecere de pietoni, nu-i semafor...
Bărbat: Păi, nu știm, doamnă, pe unde să o luăm. Dacă suntem de la țară, ce știm?
Reporter: Nu vă e frică?
Bărbat: Mi-e frică, nu-mi e frică...
Reporter: Dar de amenzi, dacă v-ar fi văzut poliția?
Bărbat: Păi, luam, ce?

Reporter: Ați traversat pe roșu. Unde vă grăbeați?
Femeie: Acasă, că sunt obosită. Vin de la drum lung.
Reporter: Nu vă e teamă? Trec mașinile.
Femeie: Din fericire, am văzut că e libera șoseaua.
Reporter: De amenzi nu vă e frică? În caz că vă vede poliția, vă poate da amendă. De la 1 ianuarie se majorează amenzile pentru pietoni.
Femeie: Nu tot timpul mi se întâmplă. Nu tot timpul! Am greutate!

Reporter: Nu vă e frică? Ați trecut pe roșu.
Femeie: Da? Așa era? Îmi pare rău, o să fiu mai atentă.

Bărbat: M-a prins roșu.
Reporter: Unde vă grăbeați?
Bărbat: La piață.

Guvernul a stabilit că punctul de amendă va fi 5% din salariul minim, care este acum 3.300 de lei. Așa s-a ajuns la valoarea de 165 de lei un punct de amendă. Pentru un pieton care nu respectă circulația de pe drumurile publice, amenda este de două sau trei puncte, în funcție de gravitate. Adică cel putin 330 de lei și cel mult 495 lei.

Andreea Crăciunescu, jurnalist Digi24: Majorarea amenzilor vine în contextul în care doar în Capitală, anul trecut, au fost peste 80 de accidente grave cu pietoni implicați.

Amenzi mai mari vor fi și pentru șoferii care uită de regulile din trafic.

Reporter: Credeți că pe noi, șoferii, ne vor face mai atenți?
Șofer: Musai, ar trebui. Ar trebui dacă au grijă de buzunarul lor.

Reporter: Îi vor face mai atenți pe soferi?
Șofer: Da. O idee, două. Da,da, da, îi face... că, până la urma, orice leuț în plus contează.

Cea mai mare sancțiune din codul rutier - până la 20 de puncte, adică 3.300 de lei - este aplicată celor care conduc sub influența alcoolului, sau nu opresc la trecerea peste calea ferată.

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Mesaje speciale de Sfântul Vasile. Cele mai frumoase urări pentru cei dragi
Digi FM
Pericol ascuns în transportul public. Ce trebuie să faci după fiecare călătorie pentru a evita ploșnițele
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Sorin Brotnei spune de ce s-a destrămat trupa Akcent. Totul a plecat de la bani: “El lua mai mult și voia și...
Film Now
A rupt tăcerea după 50 de ani. Jodie Foster, despre momentul decisiv din viața ei: „Totul s-a schimbat...
Adevarul
Inflația mănâncă mult din pensiile mici: 2,7 milioane de români nu-și mai pot acoperi cheltuielile de bază
Newsweek
Schimbare importantă la pensie de la 1 iulie. Cine va primi bani în plus și despre ce sume e vorba? 3 exemple
Digi FM
Mihai Bendeac, atac dur la adresa lui Gigi Becali. Ce l-a revoltat după inaugurarea bisericii din Pipera
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Unul dintre cele mai mari mistere de la Stonehenge ar putea fi rezolvat. Cum a ajuns uriașa Piatră a...
Digi Animal World
O pisică a urcat pe scenă în timpul finalului din „Romeo și Julieta” și a cucerit internetul: „A furat...
Film Now
Tom Cruise și Elsina Khayrova, mai tânără decât el cu 25 de ani, din nou împreună? Apariția care a stârnit...
UTV
Zendaya și Tom Holland au întors toate privirile la Madrid. Cei doi au dat startul turneului pentru...