Liderii de la G20 au aruncat câte o monedă în Fontana di Trevi din Roma Foto: Profimedia Images
Liderii prezenți la summitul G20 din Italia s-au asigurat că se vor reîntoarce la Roma: au aruncat o monedă în Fontana di Trevi. Legenda spune că oricine face asta se va întoarce la un moment dat în Cetatea Eternă. Așa că sunt toate șansele ca Angela Merkel, Emmanuel Macron și Boris Johnson să viziteze din nou orașul.
Nu se știe dacă va fi și cazul lui Joe Biden, care nu a fost prezent la moment.
Singurul care nu a aruncat o monedă în apă a fost - deloc greu de ghicit - gazda, premierul Italiei, Mario Draghi, care i-a urmărit amuzat pe colegii săi.
În fiecare an, turiștii aruncă în Fonta di Trevi monede în valoare de aproximativ un milion de euro, bani care ajung la o organizație caritabilă.