Violențe în Turcia. Într-o înregistrare audio premierul turc îi cere fiului să scape de o sumă mare de bani

Data publicării:
premierul turc erdogan mfax-7

Premierul turc, Recep Erdogan / FOTO: MEDIAFAX

Mii de demonstranţi au ieşit pe străzile din Istanbul şi au cerut demisia premierului. Manifestanţii au atacat forţele de ordine cu pietre şi sticle incendiare. Pentru a dispersa mulţimea furioasă, poliţiştii au folosit gaze lacrimogene şi tunuri cu apă.

Demonstraţii violente împotriva şefului guvernului turc au fost şi în capitală, la Ankara.

Violenţele s-au produs după ce pe Internet a apărut o înregistrare audio, atribuită lui Recep Erdogan. În înregistrarea postată pe o reţea de socializare, se aude o voce care ar aparţine premierului Recep Tayip Erdogan. Aparent, acesta îi cere fiului său să scoată din casă o sumă mare de bani, pentru ca apoi să spună că au mai rămas 30 de milioane de euro, de care familia Erdogan trebuie să scape. Înregistrarea a apărut la două zile după ce partidul premierului turc a început campania pentru alegerile locale de luna viitoare.

Un oficial guvernamental susţine că înregistrările sunt, de fapt, un montaj al mai multor discuţii ale şefului guvernului de la Ankara. Premierul a ameninţat că îi va da în judecată pe autorii acestui montaj. 

Și premierul turc a susţinut că înregistrarea este falsă.

„Este un act de trădare faţă de premier şi Republica Turcă. Şi aş vrea să subliniez faptul că acesta nu este un atac împotriva lui Recep Tayyip Erdogan. Nu există acuzaţii la care să nu pot răspunde”, a declarat Recep Tayyip Erdogan, premierul Turciei.

Opoziţia a cerut demisia lui Recep Erdogan.

„Premierul Turciei, care este pătat de acuzaţiile de corupţie şi furt, trebuie să demisioneze imediat. Turcia nu poate progresa cu o astfel de povară”, a spus Haluk Kok, reprezentant al opoziției.

Părerile turcilor de rând sunt, însă, împărţite:

„Turcia este victima unei răzbunări interne. În privinţa autenticităţii, cred că totul este adevărat şi cred că Turcia merge pe un drum fără întoarcere”, a declarat un cetățean turc.

„Nu cred că aceste înregistrări sunt autentice. Nu există nicio probă, nicio legătură, nimic. Oamenii dau vina unii pe alţii”, este de părere un altul.

Scandalul vine după un altul, la fel de răsunător, care a avut în centru tot membri ai guvernului turc. În urmă cu două luni, un om de afaceri, apropiat lui Recep Erdogan, şi fiii a trei miniştri au fost arestaţi. Ei sunt acuzaţi că au dat mită şi au trucat mai multe licitaţii pentru lucrări publice. De altfel, în urma acestui scandal, 350 de membri ai poliției din Ankara au fost schimbați.  

Pe de altă parte, proteste violente au avut loc la Istanbul și în weekend. Atunci, mii de oameni au ieşit pe străzi ca să denunţe noile măsuri anunţate de guvern, care sporesc cenzura şi restricţiile asupra Internetului.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât gaz consumă o centrală termică într-o zi de iarnă. Calcul orientativ pentru o locuință de 80 mp
Digi FM
Dolly Parton, la câteva luni după ce a rămas văduvă: "Fără Carl, eu n-aș mai fi aici". Și-a cunoscut soțul...
Pro FM
Cardi B a născut al patrulea copil, primul cu noul iubit: "Să o iei de la capăt nu e ușor, dar a meritat"
Film Now
Glen Powell a dezvăluit porecla secretă a lui Tom Cruise: „Toți oamenii din viața reală îi spun așa!”
Adevarul
Elevi medaliați internațional nu mai primesc burse sportive, după o decizie a Ministerului Educației...
Newsweek
Țeapă la pensie la Mica Recalculare. Doar 110 lei în plus după ce a cheltuit 2.400 lei pe adeverințe. De ce?
Digi FM
Tenismenul Grigor Dimitrov, vacanță romantică în Costa Rica alături de actrița Eiza Gonzalez. Tineri, frumoși...
Digi World
Ce a fost înainte de Big Bang? Noile teorii despre începutul și sfârșitul Universului ar putea rescrie tot ce...
Digi Animal World
Momentul când un șarpe se strecoară în mașină unui bărbat care aștepta la un drive-thru în Florida. Imaginile...
Film Now
Sylvester Stallone, la un pas de moarte pe platourile de filmare. Actorul dezvăluie cele mai periculoase două...
UTV
O melodie creată cu inteligență artificială a ajuns pe primul loc în topurile din SUA