EŞEC USTURĂTOR. România – Polonia 1-4, într-un amical disputat la Malaga

0302 20romania 20polonia-47369

Fără jucătorii care activează în străinătate şi lipsită de aportul celor de la Steaua, selecţionerul Victor Piţurcă a fost nevoit să improvizeze, în faţa unei echipe care nici ea nu a prezentat cea mai bună garnitură.

După doar 33 de minute polonezii conduceau cu 4-0, prin golurile marcate de Pawlowski (15), Teodorczyk (24, 27) şi Lukasik (33), ultimul cu o execuţie surprinzătoare cu călcâiul.

Punctul de onoare al românilor a fost înscris de Grozav (41), care a profitat de o eroare imensă a portarului advers.

După pauză, Piţurcă a operat mai multe schimbări, România a controlat jocul, însă ocaziile clare de gol al lipsit.

Iată echipele de start:

România: Lung jr - Măţel, D. Grigore, Găman, Al. Vlad - Nistor, Neagu - Chiţu, N. Stanciu, Grozav – Alexe. Pe parcurs au mai intrat Maxim, Răduţ, Luchin, Bălgrădean, Matei, Budescu, Alibec şi Nica.

Polonia: Slowik - Broz, Jedrzejczyk, Celeban, Wawrzyniak - Wszolek, Lukasik, Kazmierczak, Pawlowski, Sobota – Teodorczyk.

Meciul nu va figura în palmaresele celor două reprezentative.

În următorul meci, România va întâlni Australia, pe 6 februarie, tot la Malaga, partidă la care vor veni şi câţiva dintre stranieri.