FC Barcelona, prima înfrângere în campionat. A condus cu 2-0 şi a pierdut în prelungiri

2001 20barca 20esec-44672

Totul părea să meargă perfect pentru Barcelona pe terenul lui Real Sociedad. Leo Messi şi-a făcut din nou treaba şi a deschis scorul după doar 6 minute de joc. Pedro a mărit avantajul catalanilor, care s-au relaxat apoi inexplicabil. Până la pauză, Chori Castro a reuşit să reducă din diferenţă.

În partea a doua, Barcelona a rămas în 10 jucători, după ce Pique a luat al doilea galben. Acelaşi Chori Castro a restabilit egalitatea, cu un şut deviat de Mascherano. Messi şi compania nu şi-au mai creat ocazii şi au părut să se mulţumească cu un singur punct.

În primul minut al prelungirilor, Aguiretxe a făcut 3-2 pentru Real Sociedad. A fost primul eşec al Barcelonei din actuala ediţie a Primerei Division.

Catalanii aveau până sâmbătă un bilanţ de 18 victorii şi o remiză în campionat.