Sibiul a pierdut pe terenul campioanei

sibiu 20baschet-52217

Gazdele s-au impus lejer în runda cu numărul 24 la capătul unei partide în care și-au adjudecat toate cele 4 sferturi. Ploieștenii au condus după 10 minute cu 17- 15, dar CSU a ținut aproape în următorul sfert și chiar a egalat pe tabelă, însă până la urmă gazdele au intrat la pauza mare cu un avantaj de 5 puncte, scor 40 - 35.

Diferența s-a mărit la 11 puncte în sfertul trei, dar în sfertul patru Sibiul a dat semne că poate să revină. La 74-70 pentru gazde, jucătorii lui Perisic, au ratat însă două atacuri consecutive, iar campioana a profitat și s-a desprins din nou, impunându-se până la urmă cu 79-66. Jenkins și Gruev au fost cei mai buni marcatori ai sibienilor cu 13 respectiv 16 puncte.

CSU Sibiu dispută următoarea partidă, în Sala Transilvania, duminică 3 martie, de la ora 18.00, cu Gaz Metan Mediaș