Benfica întoarce scorul cu Fenerbahce: 3-1. Portughezii merg în finala Europa League

benfica

Învinsă cu 1-0 la Istanbul, Benfica a pus presiune pe Fenerbahce încă din startul meciului. Gaitan a deschis scorul, apoi portughezii s-au văzut din nou puşi în dificultate.

Garay a făcut henţ în careu, iar Dirk Kuyt a transformat cu siguranţă lovitura de la 11 metri. Până la pauză, Oscar Cardozo a marcat pentru 2-1 şi a reaprins speranţele suporterilor de pe Da Luz.

Fenerbahce a mai primit o lovitură grea şi în startul reprizei secunde: fundaşul dreapta, Gokhan Gonul, a primit o lovitură în plină figură, a leşinat şi na mai putut continua partida.

Oscar Cardozo a dat apoi golul cu numărul trei al Benficăi şi şi-a calificat echipa în finala Europa League.

Echipe:

Benfica (4-2-3-1): Moraes - Almeida, Garay, Jardel, Pereira - Matic, Perez - Salvio, Lima, Gaitan - Cardozo. Antrenor: Jorge Jesus.

Fenerbahce (4-2-3-1): Volkan - Gonul, Yobo, Korkmaz, Ziegler - N. Șahin, Baroni - Kuyt, Ucan, Erkin - Sow. Antrenor: Aykut Kocaman.