Conference League: CFR Cluj a remizat nesperat în Kosovo, FCSB, învinsă după un joc curajos

Minge folosită în Conference League
CFR Cluj a remizat în Kosovo, FCSB, învinsă clar la Londra. Foto: Profimedia

CFR Cluj a smuls cu şansă un egal cu echipa kosovară FC Ballkani, 1-1 (0-0), joi seara, pe Stadionul „Fadil Vokkri” din Priștina, la debutul său în Grupa G a competiţiei de fotbal Europa Conference League. Tot joi, deși FCSB a arătat un joc curajos, a fost învinsă cu 3-1 de West Ham United, la Londra. Bucureștenii au condus cu 1-0 la pauză.

CFR Cluj a obţinut un egal cu FC Ballkani, 1-1, în Europa Conference League

Yuri Matias (90+1) a salvat-o pe CFR de la un eşec ruşinos în Kosovo, după ce cvasinecunoscuta Ballkani deschisese scorul prin Armend Thaci (65).

Campioana României a acceptat o dominare clară a echipei gazdă, care nu a pus însă în pericol decât rareori poarta lui Scuffet.

Echipa antrenată de Dan Petrescu a avut o ocazie foarte bună în min. 9, când Deac a şutat de la 18 metri, însă Frasheri a respins în corner. Roger a ratat şi el o ocazie bună (22), şutând peste poartă de la 7 metri, după un corner. Cvek a expediat un şut de la distanţă (24), prins în doi timpi de portar.

Ballkani nu a creat pericol decât în min. 30, când Scuffet a respins şutul bun al lui Krasniqi.

CFR nu a jucat mai bine nici după pauză, însă a fost aproape de a deschide scorul prin Boateng (62), care a tras peste poartă de la 10 metri.

FC Ballkani a deschis scorul prin fundaşul Armend Thaci (65), cu un şut din unghi, după ce a scăpat din marcajul lui Camora şi a fost găsit norocos de Rrahmani.

Pe contraatac, Krasniqi (70) a avut o oportunitate notabilă, însă a trimis peste poartă de la 16 metri.

CFR a forţat egalarea pe final, însă Bordeianu (78) a şutat pe lângă de la 16 metri.

Yuri (90+1) a marcat cu şansă, la degajarea lui Scuffet, profitând de ciocnirea dintre portarul Frasheri şi fundaşul Astrit Thaqi. CFR putea obţine victoria, însă Frasheri a respins şutul din unghi al lui Păun (90+7).

Din punct de vedere statistic (site-uil UEFA), FC Ballkani a încheiat cu o posesie a mingii de 63%, dar CFR a tras mai mult a poartă (17-7), raportul şuturilor pe spaţiul porţii fiind de 6-2 pentru campioana României.

În celălalt meci al grupei se întâlnesc Slavia Praga şi Sivasspor. CFR va juca următorul meci pe teren propriu, în data de 15 septembrie, cu turcii de la Sivasspor.

FC Ballkani - CFR Cluj 1-1 (0-0)
Au marcat: Armend Thaci (65), respectiv Yuri Matias (90+1).
Prishtina, Stadionul „Fadil Vokkri”
Europa Conference League - Grupa G

Au evoluat echipele:

FC BALLKANI: 77. Stivi Frasheri - 2. Armend Thaci (căpitan), 5. Lumbardh Dellova, 32. Bajram Jashanica, 4. Astrit Thaqi - 7. Meriton Korenica (99. Lucas Cardoso, 75), 11. Qendrim Zyba (28. Leotrim Bekteshi, 79), 6. Lindon Emerllahu - 10. Nazmi Gripshi, 9. Albion Rrahmani (80. Albin Berisha, 84), 17. Ermal Krasniqi (23. Leonit Abazi, 84).
Antrenor: Ilir Daja.
Rezerve neutilizate: 1. Dashnor Balaj, 92. Damir Ljuljanovic - 3. Arber Potoku, 8. Dejan Zarubica, 14. Egzon Sinani, 18. Leonard Shala, 25. Veton Tusha, 27. Edi Maksutaj.

CFR CLUJ: 1. Simone Scuffet - 47. Christopher Braun, 44. Yuri Matias, 3. Andrei Burcă, 45. Mario Camora (căpitan) - 21. Bismark Adjei-Boateng (37. Mihai Bordeianu, 73), 20. Vito Hammershoej-Mistrati (7. Adrian Păun, 46), 40. Lovro Cvek (99. Sergiu Buş, 86) - 10. Ciprian Deac (11. Claudiu Petrila, 73), 15. Emmanuel Yeboah, 8. Roger (9. Cephas Malele, 62).
Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 34. Cristian Bălgrădean - 2. Karlo Brucic, 4. Cristian Manea, 6. Jean-Claude Billong, 32. Rangelo Janga, 33. Denis Kolinger, 73. Karlo Muhar.

Arbitru: Urs Schnyder; arbitri asistenţi: Marco Zuercher, Benjamin Zuercher; al patrulea oficial: Sven Wolfensberger (toţi din Elveţia)
Cartonaşe galbene: Dellova (17), Boateng (51), Yuri Matias (89), Korenica (90+2), Yeboah (90+5).

FCSB, învinsă de West Ham cu 3-1

FCSB a fost învinsă de echipa engleză West Ham United cu scorul de 3-1 (0-1), joi seara, pe London Stadium, în Grupa B a competiţiei de fotbal Europa Conference League la fotbal.

FCSB a făcut o primă repriză perfectă şi a condus cu 1-0 la pauză, prin golul lui Andrei Cordea (34), dar totul s-a rupt în repriza secundă, după eroarea portarului Ştefan Târnovanu, londonezii marcând apoi prin Jarrod Bowen (69 - penalty), Emerson (75) şi Michail Antonio (90).

Echipa antrenată de Nicolae Dică, încurajată de mii de suporteri români, a jucat bine încă din primele minute şi a avut primele ocazii notabile de gol, prin Compagno (4, 18), dar portarul Areola a prins şutul din afara careului, după care atacantul italian a trimis peste poartă cu capul în urma unui corner.

„Ciocănarii” au presat, însă Scamacca (19) a fost blocat excelent de Tamm, Rice (20) a şutat pe lângă de la 22 de metri, iar Dawa (27) a intervenit la sacrificiu la şutul lui Cornet din careu.

FCSB s-a apărat grupat şi a încercat să creeze pericol pe contre, la una dintre acestea, Cordea reluând modest cu capul în braţele lui Areola la centrarea lui Olaru (29).

Situaţia s-a repetat cinci minute mai târziu, când Olaru a fost angajat de Coman şi a centrat la bara a doua, unde Cordea a trimis la colţul scurt (34).

West Ham, semifinalistă în Europa League în sezonul trecut, a mai avut şanse până la pauză, dar de fiecare dată italianul Scamacca a fost imprecis (41, 42).

FCSB a început bine şi repriza secundă, şuturile trase de Compagno şi Edjouma (49), fiind blocate de fundaşii gazdelor.

În min. 64, portarul Târnovanu a avut o ieşire tardivă şi nehotărâtă dintre buturi şi s-a ciocnit cu Cornet, iar arbitrul Bastien a acordat penalty. Jarrod Bowen a transformat impecabil (69), cu primul şut pe poartă al londonezilor, iar acest lucru a schimbat sorta partidei.

Atacurile gazdelor au venit ca un tăvălug, Târnovanu (74) a respins şutul lui Bowen, dar un minut mai târziu Emerson a marcat după o mingea respinsă greşit de Octavian Popescu (75).

Târnovanu a apărat apoi şuturile lui Fornals (78, 80) şi Antonio (78).

FCSB a căutat să mai marcheze, însă tot gazdele au fost cele care au punctat pe tabelă, în min. 90, prin internaţionalul jamaican Antonio, după o acţiune personală, în care a câştigat duelul fizic cu estonianul Tamm.

Antrenorul David Moyes a făcut şapte schimbări faţă de meciul cu Chelsea din Premier League.

Jucătorii ambelor echipe au portat banderole negre în semn de doliu pentru moartea Reginei Elisabeta a II-a. Meciul a fost precedat de un moment de reculegere, în timpul căruia spectatorii au început să cânte "God Save The Queen", iar suporterii echipei FCSB li s-au alăturat.

În celălalt meci al grupei, Anderlecht a învins-o pe Silkeborg cu 1-0.

FCSB va juca pe 15 septembrie cu Anderlecht la Bucureşti.

West Ham United - FCSB 3-1 (0-1)
Au marcat: Jarrod Bowen (69 - penalty), Emerson (75), Michail Antonio (90), respectiv Andrei Cordea (34).
Londra, London Stadium
Europa Conference League - Grupa B

WEST HAM: 13. Alphonse Areola - 5. Vladimir Coufal, 24. Thilo Kehrer, 21. Angelo Ogbonna (15. Craig Dawson, 90+2), 33. Emerson - 12. Flynn Downes, 41. Declan Rice (căpitan), 10. Manuel Lanzini (11. Lucas Paqueta, 46) - 14. Maxwel Cornet (8. Pablo Fornals, 68), 7. Gianluca Scamacca (9. Michail Antonio, 46), 22. Said Benrahma (20. Jarrod Bowen, 46).
Antrenor: David Moyes.
Rezerve neutilizate: 1. Lukasz Fabianski, 47. Krisztian Hegyi - 4. Kurt Zouma, 32. Conor Coventry, 62. Freddie Potts, 71. Regan Clayton, 72. Divin Mubama.

FCSB: 32. Ştefan Târnovanu - 2. Valentin Creţu, 5. Joyskim Dawa (6. Denis Haruţ, 87), 16. Joonas Tamm, 33. Risto Radunovic - 27. Darius Olaru (10. Octavian Popescu, 71), 18. Malcom Edjouma, 26. Răzvan Oaidă (80. Eduard Radaslavescu, 90) - 98. Andrei Cordea, 96. Andrea Compagno (11. David Miculescu, 70), 7. Florinel Coman (căpitan; 90. Bogdan Rusu, 90+1).
Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 99. Andrei Vlad - 9. Ianis Stoica, 20. Marco Dulca, 22. Radu Boboc, 28. Alexandru Pantea, 29. Rachid Bouhenna, 77. Sorin Şerban.

Arbitru: Benoit Bastien; arbitri asistenţi: Hicham Zakrani, Aurelien Berthomieu; al patrulea oficial: Jeremie Pignard (toţi din Franţa)
Cartonaşe galbene: Cornet (39), Ogbonna (47), Emerson (54), Dawa (61), Târnovanu (66), Oaidă (82).

Editor : Liviu Cojan