EUROPA LEAGUE. Astra - Omonia Nicosia 1-1. Un fost rapidist, coşmarul giurgiuvenilor

astra omonia

Astra a deschis scorul prin Tembo, în minutul 8, zambianul reuşind să-l învingă din 6 metri pe portarul Moreira, după o centrare a lui Budescu.

Egalarea a venit în minutul 66, când portughezul Andrade, a înscris cu capul în urma unei lovituri de colţ.

De remarcat că Omonia a început partida cu o echipă în care nu s-a regăsit niciun fotbalist cipriot.

Au jucat echipele:

Astra Giurgiu: Lung jr - Măţel, Ben Youssef, A. Mureşan, Junior Morais - Seto, Yahaya (Bărboianu '87) - Enache (Fatai '72), Budescu, Tembo (De Amorim '65) - Bukari. Antrenor: Daniel Isăilă.

Omonia Nicosia: Moreira - Jose, Alabi, J.P. Andrade, Scaramozzino - Marco, Leandro - Taylor (Efrem '64), Nuno Assis (Margaca '88), Schembri (Platini '90+2) - Gikiewicz. Antrenor: Toni Savevski.

Cartonaşe galbene: Bukari '87 / Nuno Assis '62, Gikiewicz '70.

Arbitri: Maksim Laiuşkin (central) - Vitali Drozdov, Ilia Barişnikov (asistenţi) - Evgheni Turbin (rezervă) - toţi Rusia.

La partida de pe Arena Naţională au asistat 2.164 de spectatori.

Partida retur se va disputa pe 25 iulie.